
XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világító fénye az első misén
A katolikus egyház új vezetője, XIV. Leo pápa, első miséjén szólította fel a híveket arra, hogy „késlekedés nélkül” reagáljanak a hitválságra. A 267. pápaként, az Egyesült Államok első pápájaként megválasztott Leo figyelmeztetett arra, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a vallástól, és helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy a szórakozás felé fordulnak. A pápa kifejtette, hogy őt a katolikus egyház „hűséges adminisztrátoraként” választották meg, amelynek feladata, hogy „fénysugárként világítson a világ sötét éjszakáiban”.
Leo pápa megválasztása a világ 1,4 milliárd katolikus híve számára ünnepélyes esemény volt, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol két évtizeden át szolgált. Első prédikációjában hangsúlyozta, hogy sok helyen a keresztény hit „nevetségesnek” számít, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. De éppen ezekben a környezetekben van szükség a missziós tevékenységre. „A hit hiánya tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a kegyelem elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebből fakadó társadalmi problémával” – mondta a pápa olasz nyelven elmondott beszédében.
A 69 éves pápa fehér papirusz ruhát viselt, amely arany szegéllyel volt díszítve, miközben a Sixtusi-kápolnában ülő bíborosok előtt beszélt. Egy váratlan bevezetőben, a homília előtt, Leo kérte a bíborosok egységét, angolos akcentussal megszólítva őket: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem együtt járjanak.”
A pápaválasztásra várva sokan izgalommal figyelték, ahogy a szombat este a Szent Péter téren bemutatták az addig ismeretlen Prevostot. Mikor a második nap után fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a téren lévő hívők ujjongtak. Néhány perccel később a chicagói születésű Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, ahol első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott”. Ezzel a későbbi Ferenc pápára is utalt, aki a béke megteremtésére szólított fel. „Segíts nekünk, és egymásnak, hogy hidakat építsünk a párbeszéd és a találkozás révén, hogy egy népként, mindig békében együtt lehessünk” – mondta.
A világ vezetői gyorsan gratuláltak Prevostnak a megválasztásához, és ígéretet tettek arra, hogy együtt dolgoznak vele a globális problémák megoldásán, különösen a jelenlegi bizonytalan időkben. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápája lett Leo. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csupán 2023-ban lett érsek és bíboros. A bíborosok titkos konklávéja során, amelyet Ferenc pápa halála után két héttel tartottak, négy szavazási forduló után választották meg.
Prevost a korábbi Ferenc pápához hasonlóan a haladó értékek mellett áll, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként volt ismert, valamint karizmatikus stílusa révén igyekezett a katolikus egyházat nyitottabbá tenni a világ felé. A Vatikán figyelői megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években láthatóan Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy potenciális utódot készítsen elő számára. Az á Augustinus misszionárius évtizedek óta a szegényekkel és marginalizált csoportokkal dolgozott Peruban, ahol 2015-ben állampolgárságot is nyert.
Korábbi bíborosi szerepében Prevost bírálta az Egyesült Államok Trump-kormányát, beleértve annak bevándorlásellenes politikáját is. Egy X fiókján kifejtette, hogy JD Vance alelnök, aki katolikus hitre tért, helytelenül állította, hogy a keresztényeknek rangsorolniuk kellene a szeretetüket. „JD Vance téved: Jézus nem kér minket arra, hogy rangsoroljuk a szeretetünket mások iránt” – írta Prevost. Most, mint pápa, hatalmas feladat vár rá, hogy irányítsa az egyházat a globális konfliktusok idején. Megfigyelők remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. Következő megjelenései, a vasárnapi Regina Coeli imádság a Szent Péter-bazilikában és a hétfői sajtótájékoztató, szoros figyelem tárgyát képezik, hiszen ezekből kiderülhet, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa szeretne lenni. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa beiktatására, és a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását.

