
XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világító fénye
A Vatikánban megtartott első miséjén Leo XIV pápa arra figyelmeztetett, hogy a katolikus egyháznak „késlekedés nélkül” kell szembenéznie a hit hiányával. A 267. pápaként megválasztott és az Egyesült Államok első pápája, Leo hangsúlyozta, hogy az emberek elfordulnak a vallástól, és helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy éppen a szórakozás felé orientálódnak. A pápa kijelentette, hogy őt azért választották meg, hogy „hűséges adminisztrátora” legyen egy olyan egyháznak, amely „fénysugárként világítja meg a világ sötét éjszakáit”. Leo pápa megválasztása világszerte örömmel töltötte el a 1,4 milliárd katolikust, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol húsz éven át szolgált.
A pénteki szertartáson Leo pápa elmondta, hogy sok olyan helyzet van, ahol a keresztény hitet „abszurdnak” tartják, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Éppen ezekben a környezetekben van szükség a missziós tevékenységre, mondta. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörületelmesség elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és számos más sebbel, amelyek társadalmunkat sújtják” – fogalmazott az olasz nyelven elmondott beszédében.
Leo pápa, aki 69 éves, fehér pápai ruhát viselt arany díszítéssel, miközben a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz intézte szavait. Az esemény élőben került közvetítésre a Vatikán által. A prédikáció előtt Leo pápa egy szabad beszédben egységre szólította fel a bíborosokat, angolos akcentussal mondva: „Tudom, hogy minden egyes bíborosra számíthatok, hogy velem együtt járjanak.”
Többhetes várakozást követően, a korábban ismeretlen Prevost csütörtök este mutatkozott be a világnak, amikor a Szent Péter tér fölött fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a konklávé szavazásának második napján. A téren összegyűlt több tízezer hívő üdvrivalgásban tört ki, amikor Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén. Első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott”. Megismételte elődje, a nemrég elhunyt Ferenc pápa kérését a békére: „Segítsenek nekünk és egymásnak hidakat építeni a párbeszéden és a találkozásokon keresztül, hogy egy népként, mindig békében össze tudjunk jönni” – mondta.
A világ vezetői sorra gratuláltak Prevostnak a megválasztása alkalmából, ígéretet téve arra, hogy együttműködnek vele a globális problémák megoldásában, miközben a világ bizonytalan időket él. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy először van amerikai pápa. Prevost, aki korábban a perui Chiclayo püspöke volt, csupán 2023-ban lett érsek és bíboros. A bíborosokat titkos konklávéban választották meg, amely néhány héttel Ferenc pápa halála után zajlott.
Prevostot a progresszív Ferenc pápa utódaként tartják számon, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként volt ismert, valamint karizmatikus stílusával igyekezett a katolikus egyházat nyitottabbá tenni a világ felé. A Vatikán szakértői megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években valószínűleg Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy potenciális utódjaként készítse fel. Az augusztini misszionárius évtizedek óta dolgozik a szegények és marginalizáltak között Peruban, ahol 2015-ben megszerezte az állampolgárságot.
Korábbi bíborosi szerepében Prevost nyíltan bírálta az Egyesült Államok Trump-adminisztrációját, különösen annak bevándorlásellenes politikáját. Egy X-fiók alatt, amely az ő nevével működik, februárban kritikát fogalmazott meg JD Vance alelnök irányába, aki katolikusként arra hívta fel a figyelmet, hogy a keresztényeknek először a családjukat, majd a szomszédaikat és a közösségüket kell szeretniük. Prevost erre reagálva írta: „JD Vance téved: Jézus nem kérdezi tőlünk, hogy rangsoroljuk a mások iránti szeretetünket”.
Most pápaként Leo XIV előtt hatalmas feladat áll, hogy vezető szerepet töltsön be az egyház élén a globális konfliktusok időszakában. Megfigyelők remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. Következő megjelenéseit, többek között a vasárnapi Regina Coeli imádságot a Szent Péter-bazilikában és egy hétfői sajtótájékoztatót, figyelemmel kísérik, hogy lássák, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat és milyen pápa lesz ő. Észak-Írország katolikusai is nagy érdeklődéssel reagáltak az új pápa megválasztására. A Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását, míg a Bafta-díjas film bemutatja a választási folyamat „mélyen titkos és rendkívül magán” jellegét. A pápák megválasztásának hagyományai szerint az újonnan megválasztott pápáknak nevet kell változtatniuk.

