
Xi és Putyin kapcsolata: közelség, de óvatos távolságtartás
Xi Jinping, Kína elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a barátságuk megjelenítésében rendkívül ügyesek. A közelmúltban, a moszkvai Győzelem napi felvonuláson Xi Putyin jobb oldalán foglalt helyet, jelezve a szoros szövetséget, amely a két ország között fennáll. Xi a rendezvény előtt nem sokkal az összekapcsolódásukat „törhetetlennek” nevezte, hozzátéve, hogy Kínának és Oroszországnak „acélbarátoknak” kell lennie. Ez Xi 11. látogatása Oroszországban 2013 óta, mióta elnökké választották, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a múltban még ritka nyilvános ölelést is megosztottak egymással.
Bár a színpadiasság és a baráti gesztusok figyelemfelkeltőek, a kapcsolatuk mögött bonyolultabb dinamikák húzódnak meg. Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa megjegyezte, hogy míg a két vezető között sok a baráti megnyilvánulás, a valóságban a kapcsolatuk tele van versenyhelyzetekkel is. Boulegue szerint a barátság és az együttműködés mellett a két ország között feszültségek is léteznek, amelyek különböző területeken megjelenhetnek. A szimbólumok és a performatív elemek gyakran elhomályosítják a mélyebb, valós tartalmat.
Xi Jinping számára azonban a helyzet nem olyan egyszerű. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin ukrajnai inváziója miatt nemzetközi pariah lett a világ nagy részében. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy Moszkvával való barátsága ne szigetelje el más potenciális partnereit, különösen, mivel az Egyesült Államokkal egy gazdasági háborút folytat. Kína az utóbbi hónapokban próbálja megnyerni Európát, különösen Donald Trump elnökké választása óta, amikor is Peking igyekezett stabil alternatív globális partnerré válni az Egyesült Államok kiszámíthatatlan politikájával szemben.
A múlt héten néhány jel arra utalt, hogy diplomáciai törekvéseik eredményesek lehetnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke üdvözlő üzeneteket váltottak Xi elnökkel és Li Qiang miniszterelnökkel a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulója alkalmából. Azonban a potenciális partnerség egyik legnagyobb akadálya Kína és Oroszország közötti szoros kapcsolatok és Oroszország gazdasági támogatása volt. Kína nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, sőt, inkább a „válság” befejezésére szólított fel.
Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely barátságot keres. Ugyanakkor Xi másik fontos üzenetet is közvetíteni szeretne. Trump kezdeti próbálkozásai az ukrajnai háború lezárására Putyinnal való szoros személyes kapcsolatának hangsúlyozásával érkeztek, ami arra késztette az elemzőket, hogy megkérdezzék, Washington megpróbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi szeretné világossá tenni, hogy ez nem lehetséges.
„Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarhatja vagy alááshatja barátságunkat és bizalmunkat” – írta Xi egy orosz médiának írt aláírt cikkében. Oroszország és Kína vezetői Trump „Arany Dóm” rakétavédelmi rendszerére is reagáltak, amelyet az Egyesült Államok fölé terveztek, és ezt „mélyen destabilizálónak” nevezték, érvelve, hogy ezzel a világűrt fegyverré alakítják.
Mindkét vezető arra törekszik, hogy alternatív világrendet vázoljon fel, szemben azzal, amit az Egyesült Államok hegemóniájának tartanak. Ugyanakkor Xi tisztában van azzal, hogy míg Kína szuperhatalom, addig Oroszország hatalma korlátozottá vált. Az ukrajnai háború következtében Oroszország gazdasága meggyengült, katonai ereje csökkent, és a nyugati szankciók miatt Moszkva sokkal inkább Kínára támaszkodik gazdasági túlélésében. Boulegue megjegyezte, hogy „Oroszországnak Kínára sokkal nagyobb szüksége van, mint fordítva”. Moszkvának el kell fogadnia a helyzetet, és Putyin, miközben barátjára támaszkodik a Red Square-en végigvonuló tankok mellett, egyesítheti erőit Xi-jal, amikor szükség van rájuk.
Ám a nagy állítások, mosolyok és kézfogások mögött feszültségek és nézeteltérések is rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek. Az orosz elnök a moszkvai évenkénti felvonulás során emlékezett meg a második világháborúban a nácik ellen vívott harcról, és a beszédében a három éve tartó ukrajnai háborút is összekapcsolta ezzel. A találkozó a világ két legnagyobb gazdaságának kereskedelmi háborújának de-eszkalálására tett eddigi legerősebb jelét mutatja. Ahogy Oroszország és Ukrajna helyzete alakul a három évnyi harc után, Moszkva egy háromnapos tűzszünetet javasolt, ami újabb lehetőségeket nyithat meg a térség stabilizálására.

