Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a közelmúltban bejelentette, hogy csökkenteni kívánja a Kínából érkező termékekre kivetett vámokat, ami újabb jele a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítésére tett erőfeszítéseknek. Trump pénteken a közösségi médiában azt írta: „A 80%-os vám Kínára nézve helyénvalónak tűnik”, mindezt pedig a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt, amelyeket Svájcban tartanak. Kína külügyminiszter-helyettese, Hua Chunying szintén magabiztosan nyilatkozott a közelgő találkozókról, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” rendelkezik a kereskedelmi problémák kezelésében az Egyesült Államokkal.

Az elmúlt hónapokban Trump már 145%-os importvámokat vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami jelentős zűrzavart okozott a pénzügyi piacokon, és drasztikusan csökkentette a kereskedelmet a két ország között. A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint áprilisban Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja kedvezőbb, 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője elmondta a BBC-nek, hogy mind Washingtonban, mind Pekingben „növekvő gazdasági nyomás” nehezedik a döntéshozókra. Wang hozzátette, hogy a közelmúlt jelzései mindkét oldalról arra utalnak, hogy egyfajta tranzakciós alapú enyhítés van a láthatáron.

A tárgyalások bejelentését fontos lépésként üdvözölték a feszültségek csökkentése felé, de az elemzők figyelmeztettek, hogy ez egy hosszú és bonyolult tárgyalási folyamat kezdetét jelenti. Stephen Olson, egy volt amerikai kereskedelmi tárgyaló megjegyezte, hogy a két ország közötti rendszerszintű feszültségek valószínűleg nem oldódnak meg rövid időn belül. Bármilyen vámcsökkentés, amely a tárgyalások eredményeként születik, valószínűleg „csekély mértékű” lesz. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, valamint He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezetik. Olson szerint azonban „mindenki tisztában van azzal, hogy bármilyen végső megállapodás aktív elköteleződést kíván mindkét elnök részéről”.

Egy másik kereskedelmi szakértő is rámutatott arra, hogy még ha Trump új vámjai eltávolításra kerülnek is, a két ország között még mindig jelentős problémák állnak fenn. Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Kína részlegének korábbi vezetője a BBC-nek elmondta: „A reális cél valószínűleg legjobb esetben a kétoldalú vámok csökkentése, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben.”

Trump pénteken a közösségi médiában arra szólította fel Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Azt is kijelentette, hogy bármely vámcsökkentés „Scott B-re” tartozik. Korábbi csütörtöki megjegyzéseiben azt mondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy meghatározott számú brit autóra, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba, cserébe új hozzáférést kapva az amerikai marhahúshoz és egyéb exportokhoz.

A világ országai igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt az Egyesült Államok magas importvámjai életbe lépnének a következő hónapban. Trump áprilisban bejelentette, hogy „kölcsönös vámokat” vezet be számos ország ellen, de rövid időn belül 90 napra felfüggesztette ezeket, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket, mivel a Wild Rye, egy női kültéri ruházati céget üzemeltető vállalat, amelynek gyártási állomásai Kínában találhatók, súlyosan érintette a vámok bevezetése. A cég vezérigazgatója, Cassie Abel elmondta a BBC Today programjában, hogy az áruk szállítási költsége jelentősen megugrott. „Van egy megrendelésünk, ami körülbelül 700 000 dolláros árut jelent, ami most 1,2 millió font vámot jelent, a korábbi 200 000 fontról” – mondta. Abel hozzátette, hogy most üzletének egy részét szeretné eladni, hogy készpénzt tudjon előteremteni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük