Hírek,  Tech

Titanic utolsó óráiról új, forradalmi részletek derültek ki

A Titanic, a történelem egyik legismertebb hajója, a tragikus sorsú óceánjáró, amely 1912 áprilisában süllyedt el, a legújabb digitális technológiák segítségével újabb titkokat árul el magáról. Egy részletes elemzés során, amely egy teljes méretű digitális szkenner segítségével készült, új betekintést nyertünk a hajó végső óráiba. Az 3D-s másolat nem csupán a Titanic sorsát tárja fel, hanem megmutatja a hajó szétszakadásának brutális módját, ahogy az jéghegynek ütközve süllyedt el. A tragédiában körülbelül 1500 ember vesztette életét, és a legfrissebb kutatások alapján a baleset körülményei még mindig rengeteg kérdést vetnek fel.

A szkennelés során a Titanic roncsa, amely 3800 méter mélységben fekszik az Atlanti-óceán jeges vizeiben, részletes térképet kapott. Az új technológia lehetővé tette, hogy a kutatók több mint 700,000 képet készítsenek a hajóról minden lehetséges szögből, így létrehozva a digitális ikertestvért, amelyet a BBC News 2023-ban exkluzívan mutatott be a világnak. A hagyományos mélytengeri felfedezések során, amelyeket alámerülő robotok végeznek, csupán ízelítőt kaphatunk a roncs állapotáról, míg a digitális szkennelés lehetőséget ad arra, hogy az egész hajót részleteiben tanulmányozzuk.

A digitális másolat különleges részleteket fedett fel, például egy olyan porthole-t, amely valószínűleg az ütközés következtében tört össze. Ez összhangban van a túlélők beszámolóival, akik arról számoltak be, hogy a jég befolyt néhány kabinba a baleset során. A szakértők a Titanic hatalmas kazánházait is tanulmányozták, amelyek a hajó hátsó részén találhatóak. Az utasok elmondása szerint a fények még mindig égtek, amikor a hajó a hullámok alá merült. A digitális másolat azt mutatja, hogy néhány kazán bemélyedt, ami arra utal, hogy működtek, amikor a vízbe merültek. A hajó hátsó részén felfedeztek egy nyitott szelepet is, amely azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az áramtermelő rendszerbe, valószínűleg Joseph Bell vezetésével, aki a hajó mérnöke volt, és aki a lámpák működtetéséért felelt.

Bell és csapata, akik a tragédia idején a kazánokat táplálták szenet, hősies cselekedeteikkel számos életet mentettek meg, hiszen az utolsó pillanatokban is biztosították a fényt, amely lehetővé tette a legénység számára, hogy biztonságosan vízre bocsássák a mentőcsónakokat. „A káoszt a lehető leghosszabb ideig meg tudták fékezni, és mindez egy nyitott gőzszelepben szimbolizálódik” – mondta Parks Stephenson, a Titanic szakértője.

Ezen kívül egy új szimuláció is készült, amely további betekintést nyújt a Titanic süllyedésébe. A kutatók a Titanic kékpréseiből készült részletes szerkezeti modellt és a hajó sebességére, irányára és helyzetére vonatkozó adatokat felhasználva próbálták megjósolni az ütközés következményeit. A szimuláció azt mutatja, hogy a hajó csak egy érintő ütközést szenvedett el a jégheggyel, ennek következtében pedig egy sor, A4-es papírméretű lyuk keletkezett a hajótestben. A Titanic tervezésekor a mérnökök biztosították, hogy a hajó akár négy vízálló rekesz elárasztása esetén is maradjon aflotban, azonban a szimuláció szerint a jéghegy által okozott sérülések hat rekeszt érintettek.

A Titanic tragédiája nem csupán a hajó sorsáról szól, hanem az emberekről is, akik az adott éjszakán a fedélzeten tartózkodtak. A hajó személyes tárgyai szétszóródva hevernek a tengerfenéken, és a digitális szkennelés új nyomokat kínál arról a hideg éjszakáról 1912-ben. A kutatások során a szakértők évekig fognak dolgozni a 3D-s másolat minden részletének alapos feldolgozásán, miközben a Titanic továbbra is titkokat rejt magában, és fokozatosan mesél nekünk történeteiről. „Minden alkalommal, amikor új részletet fedezünk fel, egy kicsit többet árul el magából, és mindig éhesen várjuk a következő titkot” – zárta szavait Stephenson.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük