Gazdaság,  Hírek

Tanárok és orvosok fizetésemelést kaptak Angliában

Az angol kormány az utóbbi időszakban bejelentette, hogy 4%-os fizetésemelést biztosít az orvosoknak és a tanároknak, miután elfogadták a bérajánlásokat a bérek felülvizsgálatával foglalkozó testületektől. Az oktatási szakszervezetek általában üdvözölték a döntést, ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy a költségek fedezésére szükséges többletfinanszírozás hiányában iskolai költségvetési megszorítások várhatók. A egészségügyi szakszervezetek viszont dühösen reagáltak arra, hogy az NHS más munkatársai, beleértve az ápolókat és a szülésznőket, csak 3,6%-os emelést kaptak. A Brit Orvosi Egyesület (BMA) kijelentette, hogy a rezidens orvosok, korábban junior orvosok néven ismert csoport, átlagosan 5,4%-os emelése „szánalmasan elégtelen”, és jelezte, hogy a jövő héten szavazást tartanak a lehetséges sztrájk akcióról. A rezidens orvosok 2023 és 2024 során 11 különböző sztrájkon vettek részt, mivel 35%-os emelést követeltek, hogy kompenzálják a 15 éven át tartó, inflációt alulmúló béremeléseket. Az elmúlt két évben 22%-os emelést kaptak, hogy véget vessenek a sztrájkoknak, de a BMA szerint az idei bérajánlat nem elegendő ahhoz, hogy pótolja a fennmaradó hiányt.

A Királyi Ápolási Főiskola (RCN) „groteszknek” nevezte, hogy az ápolók kisebb emelést kaptak, mint az orvosok, és hozzátették, hogy a „megbukott” bérajánlási folyamat „a nővéri állományt a mélybe húzza”. A szakszervezet tervezi, hogy konzultál az ápolókkal arról, hogy elégedettek-e a béremeléssel, vagy inkább ipari akciót szeretnének indítani. Ha az utóbbi mellett döntenek, akkor hivatalos sztrájkszavazást is tartanak. Csütörtökön több bejelentés is érkezett, amelyek megerősítették, hogy az infláció váratlanul 3,5%-ra emelkedett áprilisig, ami bonyolította a bérajánlatok nagylelkűségének megítélését. A PCS szakszervezet, amely a magasabb rangú köztisztviselőket képviseli, összehasonlította az új adatokat a saját 3,25%-os ajánlatukkal.

Wes Streeting egészségügyi miniszter az ápolók számára szánt béremelést „infláció feletti” minősítette, bár az RCN hangsúlyozta, hogy ez teljesen el fog veszni az árnövekedések miatt. A Pénzügyi Tanulmányok Intézete, egy agytröszt, arra figyelmeztetett, hogy a tanárok számára felajánlott 4%-os emelés „valószínűleg kis reálértéknövekedést fog jelenteni”, tekintettel arra, hogy a hivatalos gazdasági előrejelzők 3,2%-os inflációt valószínűsítenek az idei pénzügyi évre. A béremelések olyan javaslatok után születtek, amelyeket különböző bérajánló testületek tettek, amelyek a közszolgáltatásokban dolgozók körülbelül 45%-ának bérajánlásáért felelősek. Az emelések magasabbak, mint a Pénzügyminisztérium által korábban tervezett 2,8%, de a miniszterek azt állították, hogy a többi forrást a meglévő költségvetésekből kell előteremteni.

Az oktatási minisztérium 615 millió fontnyi többletforrást jelentett be az emelések fedezésére, de azt is közölték, hogy az iskoláknak részben a „termelékenység javításával és okosabb költéssel” kell hozzájárulniuk az emelésekhez. A Nemzeti Oktatási Szakszervezet, amely a tanárokat képviseli, azt nyilatkozta, hogy az ajánlat „nem teljes mértékben finanszírozott”, és ez sok iskola esetében „szolgáltatáscsökkentéshez” vezethet. Daniel Kebede, a szakszervezet főtitkára a BBC-nek elmondta, hogy a szakszervezet konzultálni fog a tagokkal az ajánlatról, de úgy érzi, hogy az „általánosan elfogadható” lesz, és a sztrájk akció „nagyon valószínűtlen”.

Az egészségügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy elkerülhetőek lesznek a „frontvonalbeli szolgáltatások” megszorításai, miközben extra forrást találnak a bérekre. Kiemelték a ideiglenes munkavállalók csökkentett használatát, a „duplikáció és pazarlás” megszüntetését, valamint az NHS Anglia megszüntetésére irányuló terveiket, mint lehetséges forrásokat. A Munkáspárt tavaly nyáron megszüntette a hosszú ideje tartó közszolgáltatási sztrájkokat azzal, hogy elfogadta a tavalyra javasolt 4,75%-6%-os béremeléseket. A miniszterek azzal érveltek, hogy ez szükséges volt a gazdaság megsérülésének megakadályozása érdekében, de ez a Konzervatív Párt részéről azt a vádaskodást váltotta ki, hogy elvesztették az irányítást a közszolgáltatások bérkérdései felett.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyv1vxkdjyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük