
Reeves: Gulf-országok megállapodása következik az EU kereskedelmi egyezmény után
Rachel Reeves, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere, nemrégiben a BBC-nek nyilatkozva bejelentette, hogy az ország kereskedelmi megállapodást kíván kötni a Perzsa-öböl országaival, beleértve Szaúd-Arábiát, az Egyesült Arab Emírségeket és Katart. Reeves állítása szerint az Egyesült Királyság jelenleg jobb helyzetben van a kereskedelem terén, mint a világ bármely más országa, köszönhetően a hónap elején aláírt jelentős kereskedelmi megállapodásoknak Indiával, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval. A miniszter hangsúlyozta, hogy az ilyen közelgő kereskedelmi kapcsolatok elősegíthetik az Egyesült Királyság gazdasági növekedésének előrejelzését is.
Bár a kormány optimistán tekint a jövőre, az ellenzéki pártok kritikákat fogalmaztak meg a kormány által tett engedmények miatt, amelyek a kereskedelmi megállapodásokért cserébe kerültek előtérbe. Április elején a kormány bejelentette, hogy folytatja a tárgyalásokat a Perzsa-öböl országaival, amelyeket a korábbi konzervatív kormány indított el. Ezek a tárgyalások a brit élelmiszer- és italexport, a megújuló energia, valamint a gyártás növelésére irányultak, emellett célja volt a külföldi befektetések vonzása is. Ugyanakkor a politikai viták középpontjában áll, hogy a megállapodásokat a részt vevő országok emberi jogi helyzete miatt sokan vitatják.
Reeves hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság nem tervez kereskedelmi tárgyalásokat Kínával, ami hasonló aggályokat vetne fel. A miniszter nyilatkozata a múlt hétfőn bejelentett EU-val kötött kereskedelmi paktum fényében értelmezhető, amely szintén kritikákat váltott ki az ellenzéki pártok részéről. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője, úgy véli, hogy az új EU-s megállapodás „visszalépés” az Egyesült Királyság számára, míg Nigel Farage, a Reform Párt vezetője a közösségi médiában azt állította, hogy a Munkáspárt „eladta” a halászati ipart. Sir Ed Davey, a Liberális Demokraták vezetője pedig üdvözölte a megállapodást, de további lépéseket sürgetett, például a vámtarifák uniójára vonatkozóan.
Az EU-val kötött megállapodás, amely a halászatra, kereskedelemre, védelemre és energiára terjed ki, a legnagyobb egyezség a felek között azóta, hogy az Egyesült Királyság 2020-ban elhagyta a kereskedelmi blokkot a Brexit népszavazás után. Ezt követően egy kereskedelmi megállapodás is született Indiával, amely megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és más termékek exportját az országba, és csökkenti az indiai ruházati és lábbeli termékek exportjára vonatkozó adókat. A kormány emellett megállapodást kötött Donald Trump amerikai elnökkel is, amely csökkenti egyes termékek vámjait a két ország között.
Reeves a BBC-nek elmondta, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedési előrejelzése várhatóan kedvező irányba fog változni a három kereskedelmi megállapodás eredményeként. A kormány hivatalos előrejelző szervezete az őszi költségvetés keretében fogja közzétenni az ország gazdasági helyzetének értékelését, és figyelembe veszi a vártnál erősebb növekedést az év első három hónapjában, valamint a javuló kereskedelmi kapcsolatokat. „Az idén 1%-os növekedést prognosztizálunk, az első negyedévben pedig 0,7%-os növekedést tapasztaltunk, amelyhez az új kereskedelmi megállapodásokat is figyelembe fogják venni” – tette hozzá Reeves.
A gazdasági elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a Brexit következtében bevezetett új kereskedelmi akadályok ellenére az EU-val való „újraindítás” csak kis mértékben növelheti a gazdasági növekedést, várhatóan kevesebb mint fél százalékkal. A magasabb növekedési ütem általában azt jelenti, hogy az emberek többet keresnek, többet költenek, és így több munkahely is létrejöhet. Ugyanakkor ez a pénzügyi mozgástér is bővül, így a kormány nagyobb játékteret kap a költségvetési kiadások, adók emelése vagy a kiadások csökkentése terén.
A kormány reményei szerint a január és március közötti erőteljes növekedés fenntartható lesz, habár a globális növekedést befolyásoló amerikai vámok hatása ezt megkérdőjelezheti. Nick Thomas-Symonds, az EU kapcsolatok minisztere elmondta, hogy a különböző üzleti szervezetek és cégek, a védelmi ipartól kezdve a szupermarketekig, üdvözölték a megállapodást, mivel az gazdaságilag előnyös lesz az ország minden részén. Ugyanakkor elismerte, hogy a kormány tervei közül nem minden célt sikerült elérni, például az új szabályok bevezetését, amelyek megkönnyítenék a zenészek, előadók, könyvelők és ügyvédek munkavégzését az EU-ban.
A brit kormány tervei között szerepel, hogy a jövőben még szorosabb kapcsolatokat alakítson ki a Perzsa-öböl országainak gazdaságaival, azonban a politikai viták és a nemzetközi kapcsolatok bonyolultsága miatt ez a folyamat mindenképpen kihívások elé állítja az ország vezetését.

