Hírek,  Tech

Női legénység sikeresen tért vissza a Földre a Blue Origin űrrepülése után

Katy Perry popdíva és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS műsorvezetője, Gayle King, aki elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, így néhány pillanatra súlytalanságot is megtapasztalhattak.

A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyéről indult el helyi idő szerint 08:30-kor. A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta hajtóműve szintén Texasban ért földet. A kapszulából visszatérve a női legénység tagjai üdvrivalgással fogadták a mentőcsapatot, ahogy az az űrhajóhoz közelített.

Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. Könnyekkel a szemében mondta: „Annyira büszke vagyok erre a csoportra. Szavakat nem találok.” Később hozzátette: „Kifordultam az ablakon, és láttuk a Holdat.” Sánchez megjegyezte, hogy a Föld „annyira csendes” volt, ám ez nem azt jelentette, amit várt. „Csendes volt, de igazán élő.” Ezt követően Katy Perry is kiszállt, megcsókolta a földet, és felemelt egy margarétát az ég felé – a lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet, mondván: „Csak egy pillanatra szeretnék egy kicsit a földdel lenni, értékelni azt.” Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatva kiáltotta: „Elmentem a világűrbe!”

A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélt, megosztva, hogy nem gondolta volna, mennyire érzelmes élmény lesz számára. „Mindenki, akinek valaha is álma volt, elérheti azt, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és talán egy nap te is közöttük lehetsz” – mondta. Oprah Winfrey szintén megemlítette barátját, Gayle King-t, akiről elmondta, hogy nagyon ideges a repülés során, és a missziója egy igazi félelmet legyőző tapasztalat volt számára.

A rakéta teljesen autonóm volt, ami azt jelenti, hogy nem igényelt pilótákat, és a legénység nem irányította manuálisan a járművet. Az utolsó női űrutazás több mint 60 éve zajlott, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós lett az első nő, aki egyedül utazott az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik kizárólag nőkből álló űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.

A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentős eseménynek számít, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus arra figyelmeztetett, hogy ez inkább turizmus, mint tudományos kutatás, és a hivatásos űrhajósok olyan küldetéseket végeznek, amelyek az emberiség javát szolgálják. „A hírességek nem az emberiség küldöttei – saját okokból utaznak az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrálóak is lehetnek a tudományos közösség számára.”

A misszióra érkező nők a sajtótájékoztatón reagáltak a repülés kapcsán megfogalmazott kritikákra, például a költségekkel kapcsolatban. Gayle King kiemelte, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy nagyon dühítette a kritika, és örömmel fogadná, ha a kétkedők eljönnének a Blue Originhez, hogy láthassák azokat az embereket, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe. A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazon alapítója is. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros előleg szükséges a helyfoglaláshoz, ami a korai repülések exkluzivitását hangsúlyozza.

A űrturizmus fellendülése számos kritikát váltott ki, miszerint túl exkluzív és környezetszennyező. A támogatók azt állítják, hogy a magánvállalatok felgyorsítják az innovációt és elérhetőbbé teszik az űr felfedezését. Az űrrepülés környezeti hatásai, például a rakéta hajtóművekből származó gázok és részecskék hatással lehetnek a Föld klímájára és ózonrétegére. A Blue Origin weboldalán a „Bolygónk védelme” cím alatt azt állítja, hogy a New Shepard motorjának égése során az egyetlen melléktermék a vízgőz, ami szén-dioxid-kibocsátás nélkül történik. Azonban Eloise Marais, a Londoni Egyetem légkör-kémiai és levegőminőségi professzora felhívta a figyelmet arra, hogy a vízgőz is üvegházhatású gáz, és a légkör felső rétegeiben nem lenne szabad jelen lennie. A szakértők szerint, ahogy egyre több rakétát indítanak, úgy nő a légkör károsodásának kockázata is. Az űrturizmus magas költsége miatt a legtöbb ember számára elérhetetlen, és ezek a drága küldetések a többség számára elérhetetlenné válnak. A kritikusok, köztük Olivia Munn színésznő, arra is felhívták a figyelmet, hogy „sokan vannak, akik még tojást sem tudnak venni”.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük