Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette a kamatlábakat, ezzel a második kamatcsökkentést hajtva végre 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága az év későbbi szakaszában további csökkentéseket is bejelenthet. A kamatlábak közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelekre, a hitelkártyákra és a megtakarítások kamatára, így több millió ember pénzügyeire. A kamatláb megmutatja, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamata az, amit más bankoknak és építési társaságoknak számítanak fel, amikor pénzt kölcsönöznek. Ez befolyásolja, hogy mennyit kérnek saját ügyfeleiktől a hitelekért, például a jelzálogokért, valamint azt a kamatot, amelyet a megtakarítások után fizetnek.

A Bank célja a kamatlábak mozgatásával, hogy az Egyesült Királyság inflációját – ami az árak időbeli növekedését jelenti – 2%-on tartsa. Ha az infláció a célérték fölé emelkedik, a Bank dönthet úgy, hogy emeli a kamatlábakat. Ez ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, csökkentve ezzel a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, így limitálva az áremelkedéseket. Amint az infláció elérte vagy megközelítette a célértéket, a Bank lehet, hogy megtartja a kamatlábakat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Az inflációval kapcsolatos helyzet mellett a Banknak figyelembe kell vennie az Egyesült Királyság gazdaságának általános állapotát is, és nagy figyelmet fordít a globális gazdaság teljesítményére is, amelyet az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett széleskörű vámok kaotikus helyzetbe hoztak.

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban azt nyilatkozta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Azonban a globális vámok miatti bizonytalanság miatt elképzelhető, hogy a brit kamatlábak a vártnál alacsonyabbra csökkennek, mivel a Bank igyekszik támogatni a gazdaságot. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek. A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, ahogy azt a brit kormány angliai lakhatási felmérése is mutatja. Körülbelül 600 ezer tulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely „követi” a Bank of England kamatlábát, így a legutóbbi alapkamatszint-változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan a havi törlesztőrészleteik most 29 fonttal olcsóbb lett. Azonban a jelzálogkölcsönzők többsége rögzített kamatozású megállapodásokkal rendelkezik. Bár a havi kifizetéseik nincsenek azonnal érintve a kamatváltozások által, jövőbeli megállapodásaikra ez hatással lesz.

A jelzálogkamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében voltak. Május 8-án az átlagos kétéves rögzített kamatozású jelzálogkamat 5,14% volt, míg az ötéves megállapodás 5,08%-on állt. Az átlagos kétéves követő kamat 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és újrafinanszírozónak jelentősen többet kell fizetnie, mint ha néhány évvel ezelőtt vette volna fel a kölcsönt. Évente körülbelül 800 ezer olyan rögzített kamatozású jelzálog várhatóan lejár 3%-os vagy annál alacsonyabb kamat mellett, egészen 2027 végéig. A kölcsönzési költségeik várhatóan drámaian emelkedni fognak.

A Bank of England kamatlábai a hitelkártyák, banki hitelek és autóhitelek díjára is hatással vannak. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatukat, ha a Bank kamatcsökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzési költségeket. Azonban ez a folyamat általában nagyon lassan zajlik. A Bank alapkamata a megtakarítók által elérhető kamatokra is hatással van. A csökkenő alapkamatszint a bankok és építési társaságok által kínált megtérülések csökkenését jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető számlán 3% évente. Bármilyen csökkentés különösen érinti azokat, akik a megtakarításaik után kapott kamatból egészítik ki jövedelmüket.

Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 csoport egyik legmagasabb kamatlábával rendelkezett, amely a világ hét legnagyobb fejlett gazdaságát tömöríti. 2024 júniusában az Európai Központi Bank elkezdte csökkenteni a legfontosabb kamatát az eurozónában, amely korábban 4%-os rekordmagasságon állt. A sorozatos csökkentések után a kamat jelenleg 2,25%. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatokat. Azonban a Fed azóta változatlanul tartotta a kamatlábakat, legutóbb május 7-én, idézve a vámok által generált bizonytalanságot. Ez azt jelenti, hogy a bank kulcsfontosságú hitelezési kamattartományának célja 4,25% és 4,5% között marad. A Fed többször is támadások kereszttüzébe került Trump elnök részéről, aki további csökkentéseket szeretne látni. A két ország megállapodást hirdetett a vámok csökkentéséről, ami jelentős hatással lehet a kereskedelmi kapcsolatokra. Andrew Bailey elmondta, hogy nem kíván véleményt nyilvánítani a Brexit ügyében, de a Brexit utáni brit-európai kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása „hasznos” lenne.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük