
Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésben?
Február hónapban Északkelet-Queensland, Ausztrália területén hat hónapnyi eső zúdult a térségre, ami sok helyi lakos számára álmatlan éjszakákat jelentett, mivel nem tudták, reggel milyen szintű árvíz vagy kár vár rájuk. Különösen Andrew Brown, a cybersecurity oktató és amatőr időjárás-előrejelző tapasztalta meg ezt a feszültséget. Kevesen tudják, hogy ő a Wally’s Weather nevű Facebook-oldal mögött áll, amely 107,000 követővel rendelkezik és havi 24 millió megtekintést generál, főként Queensland trópusi időjárásával foglalkozik. A rekord mennyiségű áradás alatt, amikor 400 embernek kellett elhagynia az otthonát, Brown folyamatosan frissítette a bejegyzéseit, még az éjszaka közepén is felkelt, hogy tájékoztassa a közönségét, mindezt egyfajta kötelességtudatból és felelősségérzetből.
Amikor észlelte, hogy öt órán át tartó eső érkezik, korábban hagyta ott a munkáját, hogy figyelmeztesse nemcsak a Facebook-követőit, hanem a főnökét, kollégáit, feleségét és felnőtt gyermekeit is. „Amikor nagy időjárási esemény történik, próbálsz minél előbb értesíteni az embereket” – mondta Brown. Townsville-ben él, amely egy olyan terület központja, ahol a januártól márciusig tartó monszun időszak rendszerint csapadékos és párás. „Az emberek tudni akarják, mi történik, mert még ha ki is kapcsolják az áramot, valószínűleg még mindig van internetkapcsolatuk. Ezek a rendszerek gyakran éjszaka lépnek fel, amikor nem látod, mi történik, így úgy érzed, te vagy a szemeik és füleik” – tette hozzá.
Brown aktív és elkötelezett Facebook-közönsége jól mutatja, hogy egyre többen fordulnak a közösségi médiához hírek és időjárási frissítések érdekében. Az Egyesült Államokban a Pew Research Center szerint a felnőttek 20%-a így jut hozzá ezekhez az információkhoz. Az emberek ugyanolyan figyelemmel követik a Facebook-influenszereket, mint a hírszerkesztőket és a mainstream médiát, sőt, sok esetben még jobban is, mint a hagyományos médiaszereplőket a YouTube-on, Instagramon és TikTokon – állapította meg a Reuters Institute és az Oxfordi Egyetem egy tanulmánya.
Daniel Angus professzor, a Queenslandi Műszaki Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója, amikor Brisbane-ben találta magát a trópusi Alfred ciklon által okozott heves esőzés és áradás közepette, inkább az ausztrál Meteorológiai Hivatal hivatalos tanácsait követte, mivel véleménye szerint ők biztosítják a legpontosabb előrejelzéseket és figyelmeztetéseket. Angus professzor elismeri, hogy az olyan időjárási influenszerek, mint Brown, népszerűsége a mainstream médiával és a kormányzati forrásokkal szembeni bizalmatlanságból is fakad, valamint abból, hogy olyan információs réseket töltenek be, amelyeket a hagyományos média gyakran figyelmen kívül hagy.
„Az időjárási influenszerek különösen a vidéki és regionális területeken nyertek népszerűséget, mert rendkívül lokalizált, valós idejű frissítéseket adnak, amelyeket a mainstream média gyakran figyelmen kívül hagy” – mondta Angus professzor. „Közvetlen kapcsolatban állnak a közönséggel, személyre szabott elemzést kínálva és reagálva a közösségi aggályokra olyan módon, ahogyan a hagyományos hírszolgáltatók általában nem teszik.”
Ugyanakkor Angus professzor figyelmeztetett arra, hogy az időjárási influenszerek hajlamosak a pánikkeltésre, amit a Townsville-i Higgins Storm Chasing nevű közösségi média előrejelző is tapasztalt. 2018-ban kritikát kaptak, mert történelmi mennyiségű csapadékot és árvízhelyzetet jósoltak meg, ami végül nem valósult meg. „Az időjárási influenszerek hajlamosak a felnagyított és túlzó állításokra, mivel nem tartoznak ugyanazokhoz a szabványokhoz vagy következményekhez, mint a hivatalos kormányzati előrejelzők, ami pánikkeltéshez és dezinformáció terjesztéséhez vezetett” – magyarázta Angus professzor.
Alan Sealls, egy volt tévémeteorológus, aki jelenleg meteorológiát tanít az Alabama Egyetemen, és jogi esetekhez nyújt időjárási elemzéseket, hasonlóan vélekedik. Sealls professzor személyes álláspontja szerint a képzett meteorológusok, akik online platformon dolgoznak, értéket adnak hozzá, míg a szakmai képzés nélküli influenszerek aláásják a szakma hitelességét. „Vannak, akik nincsenek hivatalosan képzett meteorológusok, és kockázatot vállalnak a hosszú távú időjárási előrejelzések népszerűsítésében, mintha azok ugyanolyan pontosak lennének, mint a rövid távú előrejelzések” – mondta Sealls professzor.
Andrew Brown, a Wally’s Weather alapítója, önképző meteorológus, aki informatikai mesterdiplomával és számos más technológiai képesítéssel rendelkezik. Az időjárás-előrejelző berendezésekbe fektetett pénze annyira jelentős volt, hogy három évvel ezelőtt bevezette a fizetős előfizetéseket, de ezek főként csak a költségeit fedezik. Az AI fejlődése lehetővé teszi számára, hogy jobban elemezze az adatokat és képes legyen bővíteni a működését az egész ausztrál piacra. Az időjárási influenszerek világában azonban pénzt is lehet keresni. Colorado államban Andrew Markowitz meteorológiai diplomával rendelkezik, és egy energiatársaságnál dolgozik, de TikTokon is 135,000 követője van.
Markowitz elmondta, hogy élő adásokból, szponzorációkból és márkakeresetekből származó bevételei havonta akár több ezer dollárt is elérhetnek. „Ez egyértelműen nem elegendő ahhoz, hogy felmondjak, és nem is szeretném. Csak úgy tekintek rá, mint egy kis zsebpénzre, amit általában utazásra költök” – tette hozzá. Ausztráliában Brown elmondta, hogy szeretne visszavonulni a tanítástól, hogy több időt tölthessen a Wally’s Weather-rel és unokáival, de tudja, hogy ez még várat magára. Azonban nem akarja, hogy ő legyen az oldal arca, amit eddig sikerült elkerülnie. „Nem keresem a figyelmet, mert szeretem, ha le tudok sétálni az utcán anélkül, hogy zaklatnának. Már voltam rádióinterjún, és amikor elmentem a beszélgetőpartner mellett, nem is tudták, hogy én vagyok” – zárta szavait Brown.

