Gazdaság,  Hírek

Kína nyerhet az India-Pakisztán konfliktusban?

A május elején kirobbant négy napos konfliktus Indiának és Pakisztánnak a régóta fennálló rivalizálásáról szólt, amely a felek közötti tűzszünettel zárult, és mindkét ország győzelmet hirdetett. Az események azonban nemcsak a két ország közötti feszültséget tükrözik, hanem úgy tűnik, hogy Kína védelmi ipara is profitálhat ebből a helyzetből. A konfliktus május 7-én kezdődött, amikor India „terrorista infrastruktúra” ellen indított támadásokat Pakisztán területén, válaszul a 26 ember brutális meggyilkolására, akik közül többen turisták voltak, és április 22-én Pahalgamban haltak meg. Az indiai kormány Islamabadot azzal vádolta, hogy támogatja a gyilkos cselekményekben részt vevő militáns csoportokat, ezt azonban Pakisztán tagadta.

India válaszul, amelyet Sindoor Műveletnek nevezett, légicsapásokat hajtott végre, amelyeket kölcsönös katonai manőverek követtek, drónok, rakéták és vadászgépek bevonásával. India francia és orosz gyártmányú repülőgépeket használt, míg Pakisztán a J-10 és J-17 típusú gépeit vetette be, amelyeket Kínával közösen gyártanak. Mindkét fél állítása szerint a repülőgépek nem lépték át a határt, és távolról lőttek egymásra. Pakisztán szerint hat indiai gépet, köztük a francia gyártmányú Rafale vadászgépeket is lelőttek, ám Delhi nem reagált ezekre a kijelentésekre.

Az indiai légierő marsallja, AK Bharti a múlt héten egy újságíró kérdésére válaszolva megjegyezte, hogy a veszteségek a harc részei, de nem kívánt részletekbe bocsátkozni Pakisztán állításaival kapcsolatban. Kijelentette, hogy elérték a kitűzött céljaikat, és minden pilóta visszatért hazájába. India azt állította, hogy legalább 100 „terroristát” öltek meg, miközben a Pakisztánban működő, betiltott Lashkar-e-Taiba és Jaish-e-Mohammed milíciák központjait célozták meg.

A légiharc pontos eseményeire vonatkozóan egyelőre nem áll rendelkezésre egyértelmű beszámoló. Egyes médiák repülőgép-baleseteket jelentettek a Punjab államban és az Indiához tartozó Kasmírban, de az indiai kormány ezeket nem kommentálta. Egy Reuters jelentés, amely amerikai tisztviselőkre hivatkozik, azt állította, hogy Pakisztán valószínűleg a kínai gyártmányú J-10-es repülőgépeket használta az indiai vadászgépek ellen. Pakisztán győzelme, amely nagymértékben támaszkodott a kínai fegyverrendszerekre, a szakértők szerint a pekingi védelmi ipar számára is előnyös helyzetet teremtett.

Zhou Bo, a Kínai Népköztársaság egykori nyugállományú ezredese azt nyilatkozta, hogy a légiharc nagyszerű reklám volt a kínai fegyveripar számára, mivel Kínának eddig nem volt lehetősége arra, hogy harci helyzetben tesztelje platformjait. Az Avic Chengdu Aircraft Company részvényei, amely a J-10-es vadászgépeket gyártja, 40%-kal emelkedtek a konfliktus alatt tapasztalt teljesítményük után. Más szakértők azonban úgy vélik, hogy túl korai lenne a kínai fegyverrendszerek fölényét hirdetni. Londonban a King’s College professzora, Walter Ladwig kifejtette, hogy még nem lehet megállapítani, vajon a kínai repülőgépek valóban felülmúlják-e az indiai légierő gépeit, különösen a Rafale-t.

A kínai közösségi médiában azonban a J-10-es gép sikereivel kapcsolatos hírek nagy örömöt és diadalmas hangulatot váltottak ki. Carlotta Rinaudo, a veronai Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Csapatának kutatója elmondta, hogy a közösségi médiában nemzeti érzületű üzenetek árasztották el a felületeket, noha a jelenlegi információk alapján nehéz pontos következtetéseket levonni. Kínának Pakisztán stratégiai és gazdasági szövetségese, és több mint 50 milliárd dollárt fektet be az infrastruktúra fejlesztésébe, így egy gyenge Pakisztán nem áll érdekében.

A legutóbbi India-Pakisztán konfliktus során Kína kritikus szerepet játszott, és sokakat meglepett a két ország közötti modern hadviselés mélysége. A szakértők szerint a kínai repülőgépek teljesítményét alaposan elemezték a nyugati fővárosokban, mert ennek globális hatása lesz a fegyverkereskedelemre. Az Egyesült Államok a világ legnagyobb fegyverexportőre, míg Kína a negyedik. Korábban a kínai fegyverrendszereket gyenge minőségük és technikai problémáik miatt kritizálták, de a legutóbbi konfliktus újraértékelheti ezt a véleményt.

Ez nem az első eset, amikor India repülőgépet veszített Pakisztán ellen; 2019-ben egy orosz gyártmányú MiG-21-es gépet lőttek le pakisztáni területen, míg a pilótát később elengedték. Noha a múlt héten számos indiai gép lelövéséről érkeztek hírek, Ladwig szakértő szerint India képes volt jelentős célpontokat elérni Pakisztánban. Az indiai légierő egy koordinált támadás során 11 pakisztáni légibázist célzott meg, beleértve a stratégiai Nur Khan légibázist is, amely a pakisztáni katonai központ közelében található. Az indiai gépek pontosan hajtották végre a feladatukat, ami arra utal, hogy a konfliktus során a helyzet sokkal bonyolultabb, mint amilyennek elsőre tűnt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1w3dln352vo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük