Hírek,  Mindennapok

Ki Robert Prevost, az új XIV. Leo pápa?

A Szent Péter-bazilika erkélyéről még azelőtt megkezdődtek a „Viva il Papa” (Éljen a pápa!) kiáltások, hogy Robert Francis Prevost nevét bejelentették volna. A 69 éves Prevost a 267. pápa, aki Leo XIV néven fog szolgálni. Ő az első amerikai, aki ebben a posztban részt vesz, bár sokan inkább latin-amerikai kardinálisként tekintenek rá, hiszen hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban. Prevost 1955-ben Chicagóban született spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Altarista volt, és 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, hogy a szülővárosában szolgáljon lelkipásztorként és prior-ként. A perui állampolgársággal rendelkező Prevostot sokan úgy emlékeznek, mint aki a marginalizált közösségekért dolgozott és hidakat épített.

Tíz évet töltött egy helyi plébánián, valamint tanár volt egy trujillói szemináriumban, Északnyugat-Peruban. Amikor először szólalt meg pápaként, Leo XIV szeretetteljes szavakkal emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. „Még mindig halljuk a fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott bennünket,” mondta. „Egyesülve és kéz a kézben Istennel, haladjunk együtt,” tette hozzá a lelkes tömegnek. A pápa említést tett az Ágoston-rendi rendi szerepéről is. 2014-ben Ferenc pápája Chiclayo püspökévé nevezte ki Peruban. Magas szintű szerepe miatt, mint a latin-amerikai püspököket felügyelő dicasterium prefektusa, jól ismert a kardinálisok körében, hiszen a püspökök kiválasztása és ellenőrzése fontos feladattal bír.

Leo XIV 2023 januárjában érsekké lépett elő, néhány hónappal később Ferenc pápája kardinálissá nevezte ki. Az elsődleges figyelem most Leo XIV nyilatkozataira irányul, hogy vajon folytatja-e elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevostról úgy vélik, hogy osztja Ferenc pápa nézeteit a migránsokról, a szegényekről és a környezetről. John Lydon, egykori szobatársa a BBC-nek Prevostot „nyitott”, „közvetlen” és „nagyon aggódó a szegények iránt” személyiségként jellemezte. Prevost az olasz Rai televíziónak a választása előtt elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem… De a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, francia, spanyol… Nagyon katolikus családban nőttem fel, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébánián” – mondta.

Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán a második amerikai pápaként említi, hiszen Ferenc pápa argentin származású. Az utóbbi hónapokban Prevost látszólag kihívás elé állította JD Vance amerikai alelnök nézeteit. Az ő nevében létrehozott közösségi média fiók megosztott egy kritikát a Trump-adminisztráció által egy amerikai lakos El Salvadorba való deportálásáról, és egy kritikát is megosztott Vance Fox News-nak adott interjújáról. „JD Vance téved: Jézus nem kéri tőlünk, hogy rangsoroljuk mások iránti szeretetünket,” állt a bejegyzésben, amely a National Catholic Reporter weboldalán megjelent kommentár címét ismételte meg. A BBC megkereste a Vatikánt, hogy megerősítsék, hogy a fiók Prevosté, de eddig nem kaptak választ.

Perui tartózkodása alatt Prevost nem tudta elkerülni a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos botrányokat, amelyek beárnyékolták az Egyházat, habár a főegyházmegyéje határozottan tagadta, hogy bármiféle eltusolásban részt vett volna. Leo név kiválasztásával Prevost elkötelezettségét hangsúlyozta a dinamikus társadalmi problémák iránt, ami szakértők szerint figyelemre méltó. Az első Leo néven ismert pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, Attila hun királlyal találkozott, és meggyőzte őt arról, hogy ne támadja meg Rómát. Az utolsó Leo pápa 1878-tól 1903-ig vezette az Egyházat, és hatásos értekezést írt a munkásjogokról.

Seán Patrick O’Malley, a bostoni volt érsek a blogján azt írta, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amely széles körben a társadalmi igazságosság örökségéhez kapcsolódik, amelyet XIII. Leo pápa képviselt, aki egy turbulens időszakban volt pápa, az ipari forradalom idején, a marxizmus kezdetén és a széleskörű bevándorlás idején.” Az új pápa LGBT-vel kapcsolatos nézetei még nem világosak, de egyes csoportok, köztük a konzervatív Kardiális Kollégium, úgy vélik, hogy esetleg kevésbé támogató Ferencnél. Leo XIV támogatását fejezte ki Ferenc azon döntése iránt, amely lehetővé tette, hogy nők először csatlakozzanak a püspökök dicasteriumához. „Több alkalommal láttuk, hogy az ő nézőpontjuk gazdagítja a folyamatot,” mondta a Vatikán híreknek 2023-ban. 2024-ben a Katolikus Hírszolgálatnak azt mondta, hogy a nők jelenléte „jelentősen hozzájárul a megkülönböztetés folyamatához, amikor a legjobb jelöltet keressük, aki szolgálhatja az Egyházat püspöki hivatalban.” Anna Rowlands elmondta, hogy a pápa „kissé túlterhelt volt”, de nyugalma is „fokozódott”. A salfordi katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. Robert Prevost, aki Chicagóban született, 69 évesen az első észak-amerikai pápa lett. A kardinálisok a Sixtus-kápolnában csatlakoztak az újonnan megválasztott pápához, ahol egy imával kezdődött az ünnepség. A hosszú távú hagyomány szerint az újonnan megválasztott pápáknak nevet kell változtatniuk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0ln80lzk7ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük