
India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei
A folytatódó India-Pakisztán konfliktus aggasztó fordulatot vett, és a világ különböző országaiban az emberek a nyugalom megőrzésére szólítanak fel. A helyzet elsőként akkor vált kritikussá, amikor India légicsapásokat indított, miközben Pakisztán azt állította, hogy több indiai vadászgépet is lelőttek, amit Delhiben nem erősítettek meg. A két ország számára lehetőség nyílhatott volna a „győzelem” deklarálására és a feszültség csökkentésére, azonban a helyzet elhúzódó támadások sorozatába torkollhat, ami még súlyosabb következményekkel járhat. A történelmi konfliktusok, például a 2019-es és 2016-os események során az Egyesült Államok és más globális hatalmak nyomást gyakoroltak Delhire és Iszlámábádra, hogy kontrollálják a helyzetet és csökkentsék a feszültséget. Jelenleg azonban a szenvedélyek tetőfokára hágtak, és a nacionalista retorika mindkét oldalon felerősödött. A két szomszéd ország a legnagyobb háborús kockázatnak van kitéve az elmúlt évtizedekben.
Ayesha Siddiqa, a pakisztáni akademikus, aki a londoni King’s College kutatója, figyelmeztetett, hogy a nemzetközi közösség csendje veszélyes. Szerinte, bár a feszültségek évtizedek óta jelen vannak, most először találkozik a két ország olyan konfliktussal, amelyet senki nem figyel, és amelynek megfékezésére senki nem próbálkozik. Ha Washington nem lép közbe, Iszlámábád és Delhi folytathatja a kölcsönös vádaskodást. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere ugyan a két ország vezetőit a feszültség csökkentésére szólította fel, de más amerikai vezetők üzenete eltérő. JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke egy interjúban azt mondta, hogy az India és Pakisztán közötti potenciális háború „nem a mi ügyünk”. Vance, aki Indiában tartózkodott, amikor egy militáns támadás történt a Kasmír indiai-adminisztrált részén, hangsúlyozta, hogy „szeretnénk, ha a helyzet minél gyorsabban lecsillapodna”, de hozzátette, hogy nem tudják irányítani ezeket az országokat.
A Trump-adminisztráció prioritásai inkább a vámok, Kína és az Ukrajna-Oroszország konfliktus körül forognak, így valószínűleg nem várható, hogy az Egyesült Államok jelentős szerepet vállaljon a két nukleáris fegyverrel rendelkező rivális közötti feszültség csökkentésében. Kína, mint a dél-ázsiai régió másik fontos hatalma, szintén érintett. Peking szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Iszlámábáddal, és több mint 50 milliárd dollárt fektetett be Pakisztánba a Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó keretében. Kína és India között azonban nem rendezettek a határkérdések, és 2020-ban határütközésre került sor a Himalájában. Ennek ellenére Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere.
Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi ügyek szakértője úgy véli, hogy ha az Egyesült Államok nem érdekelt az India-Pakisztán feszültség megoldásában, akkor más állandó tagoknak, mint a P5-nek, be kell avatkozniuk, hiszen ez az ő felelősségük is. India Pakisztánt vádolja a Kasmíri szeparatista lázadók támogatásával, akik a múlt hónapban egy halálos támadást hajtottak végre turisták ellen. A kínai szakértő szerint a P-5 tagok „hiteles vizsgálatot indíthatnak az ügyben”, hogy kezeljék India aggályait.
A Perzsa-öböl államai, mint Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek szoros kapcsolatban állnak mindkét országgal, fokozhatják a közvetítői erőfeszítéseiket. A szaúdi külügyminiszter, Adel Al-Jubeir május 7-én érkezett Delhibe, ami meglepetés látogatásnak számított a két ország közötti feszültség növekedésének hátterében. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar azt nyilatkozta, hogy jó megbeszélésen van túl Al-Jubeirrel, aki megosztotta India nézőpontját a terrorizmus elleni hatékony fellépésről.
A helyzet megoldásának egyik módja lehet, ha mindkét fél győzelmet hirdethet, hogy ezzel elégedettséget biztosítsanak hazai közönségüknek. India azt állítja, hogy a Pakisztán területén és az általa irányított Kasmírban végzett rakétacsapások célja, hogy „felelősségre vonja” a múlt hónapban történt támadás elkövetőit. A nyugalmazott indiai altábornagy, D S Hooda elmondta, hogy India már kijelentette, hogy elérte céljait, és most Pakisztánon a sor. Ha visszavágnak, az India részéről erős válaszlépést vonhat maga után.
Pakisztán számára, különösen a hatalmas hadsereg számára, fontos, hogy megmutassa népének, hogy képes ellenállni Indiának, és ismét leckét adni neki azzal, hogy öt indiai vadászgépet is lelőnek egy légiharc során. Az indiai fél azonban nem ismerte el, hogy bármelyik vadászgépüket elvesztették volna a jelenlegi összecsapásban. A jelenlegi válság végeredménye attól függ, hogy India miként határozza meg céljait, amelyek naponta változnak, a büntetéstől kezdve a valami nagyobb eléréséig. A hírek szerint a jövőbeli IPL (India Premier League) újraindulása is a „nemzet hangulatától” függ. A világ vezetői arra figyelmeztetnek, hogy a két fél gyakoroljon „visszafogottságot”, miközben a feszültségek fokozódnak. A BBC tudósítói az indiai légicsapás helyszínén jártak a pakisztáni Muridke városában, ahol a súlyos tüzérségi támadások következtében házak romba dőltek.

