Gazdaság,  Hírek

Harvard beperli a Trump-kormányt a külföldi hallgatók felvételének megakadályozása miatt

Harvard Egyetem jogi lépéseket tett a Trump-kormányzat ellen, miután az adminisztráció visszavonta a felsőoktatási intézmény nemzetközi diákok beiratkozási jogát. Ez a lépés tovább fokozza a feszültséget a Fehér Ház és az Egyesült Államok egyik legnevesebb egyeteme között. A bírósághoz benyújtott keresetben a Harvard az adminisztráció intézkedéseit „nyilvánvaló jogsértésnek” nevezte. A per azután indult, hogy a Belbiztonsági Minisztérium (DHS) bejelentette, hogy megvonja Harvard diák vízumprogramokhoz való hozzáférését.

A Trump-kormányzat szerint Harvard nem tett eleget az antiszemitizmus elleni küzdelem terén, és nem változtatta meg felvételi és alkalmazási gyakorlatát, amit az egyetem határozottan cáfolt. Harvardban körülbelül 6800 nemzetközi diák tanul, ami az idei beiratkozottak több mint 27%-át teszi ki. Az egyetem a keresetében hangsúlyozta, hogy „a kormány egy tollvonással próbálta eltüntetni Harvard hallgatói közösségének egynegyedét, azokat a nemzetközi diákokat, akik jelentős mértékben hozzájárulnak az egyetem küldetéséhez”.

A Harvard a bíróságtól azt kéri, hogy állítsa le a DHS csütörtöki döntését, amely megvonja az egyetem hozzáférését a Diák- és Csereprogramtól (SEVP), egy olyan kormányzati adatbázistól, amely a külföldi diákokat kezeli. Alan Garber, a Harvard elnöke egy levélben így fogalmazott: „Elítéljük ezt a jogellenes és indokolatlan intézkedést. A visszavonás folytatja a kormány sorozatos lépéseit, amelyek célja, hogy megtorolják Harvardot azért, mert nem vagyunk hajlandók feladni tudományos függetlenségünket, és nem akarjuk elfogadni a szövetségi kormány illegális kontrollját a tananyagunk, oktatóink és hallgatóink felett.”

A Fehér Ház helyettes szóvivője, Abigail Jackson válaszában azt mondta: „Ha csak Harvard annyira törődne az amerikai, antiszemita és terrorista agitátorok eltávolításával a kampuszukról, akkor nem lennének ebben a helyzetben.” Jackson arra figyelmeztetett, hogy az egyetemnek inkább a biztonságosabb kampusz megteremtésére kellene összpontosítania, nem pedig „felesleges pereket indítania”.

Harvard jelentős mértékben támaszkodik a nemzetközi diákok által generált bevételekre, hiszen ők a hallgatói létszám közel egyharmadát teszik ki. Sok nemzetközi diák teljes árat fizet, míg a hazai diákok különböző támogatásokra, például ösztöndíjakra és hitelekre jogosultak. Például a Harvard Jogi Iskola éves tandíja 80,760 dollár, míg a lakhatással, étkezéssel, biztosítással és egyéb költségekkel együtt a diákoknak körülbelül 120,000 dollárt kell fizetniük egy év alatt.

A Trump-kormányzat célkeresztjébe került Harvard és más elit intézmények, és nemcsak azt állítják, hogy többet kellene tenniük a palesztin aktivisták ellen, hanem azt is, hogy diszkrétálják a konzervatív nézőpontokat. A kormányzat számos egyetem vizsgálatát indította el az Egyesült Államokban, és már sikerült engedményeket kicsikarniuk más nagyobb intézményektől, például a Columbia Egyetemtől New Yorkban. Áprilisban a Fehér Ház 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást fagyasztott be Harvard számára, s Trump már azzal is fenyegetőzött, hogy megvonja az egyetem adómentességét, amely az amerikai oktatási intézmények számára szokásos státusz.

Harvard, mely az Ivy League nyolc elit egyetemének egyike, Cambridge-ben található, közvetlenül Boston mellett. Míg az egyetem vezetői engedményeket tettek – például leváltották a Közel-Kelet Tanulmányok Központjának vezetőit, akik kritikát kaptak az izraeli nézőpontok képviseletének hiánya miatt – a legújabb per azt jelzi, hogy az egyetem kész harcolni a Trump-adminisztrációval a bíróság előtt. Az egyetem több neves republikánus ügyvédet is felkért a harcának támogatására, köztük a Trump Szervezet egyik tanácsadóját és Robert Hurt, egy volt különleges ügyészt, aki Joe Biden titkos dokumentumainak megőrzését vizsgálta.

A Harvardon tanuló külföldi diákok aggodalmukat fejezték ki, hogy az intézmény és a kormány közötti konfliktus miatt haza kell térniük. Az egyik kínai diák, Kat Xie, aki másodéves a STEM programban, a BBC-nek azt mondta, hogy „sokkot kapott”. „Majdnem elfelejtettem [a korábbi tilalom fenyegetését], és akkor csütörtöki bejelentés hirtelen jött” – tette hozzá. Az események alakulása figyelemmel kíséri a Trump második ciklusának váratlan fordulatait, és a helyzet komolysága arra figyelmeztet, hogy a felsőoktatás jövője az Egyesült Államokban egyre inkább politikai indítékokkal terhelt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cje7ledqvyqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük