Gazdaság,  Tech

Finnország törekvése, hogy elnyerje Európa startup koronáját

Helsinki belvárosában hatalmas építkezések zajlanak, ahol sárga földmunkagépek dolgoznak, hogy megerősítsék a földhányásokat, miközben a munkások az új start-up kampusz alapjait készítik elő. Ez a projekt a Maria 01 nevű közösségi iroda és rendezvényközpont bővítése, amely célja, hogy összekapcsolja az újító szellemű vállalkozókat és befektetőket, valamint nagyobb vállalatokat, akik együttműködnének a technológiai start-upokkal. A Maria 01 már most is körülbelül 240 start-upnak ad otthont, amelyek hat épületben helyezkednek el, amelyek korábban a város első kórházaként működtek, és a 19. században a pestisbetegségek kezeléséről voltak híresek. A jelenlegi 20,000 négyzetméteres terület mára innovatív egészségügyi technológiákat, mesterséges intelligenciát, kiberbiztonságot, játékfejlesztést és védelmi technológiákat fejlesztő cégek központjává vált.

Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy a közösség alapja a hely szellemének, amely a kapcsolatok és az erőforrások megosztásán alapul. Az iroda számos kényelmi szolgáltatást kínál, mint például billiárdasztal, asztali foci, futó- és jéghűtő klubok, valamint egy finn szauna, amely elengedhetetlen része a hely szellemének. Runeberg nevetve jegyezte meg, hogy „nem lennénk igazi start-up központ, ha nem lenne saját szaunánk”.

Bár a technológiai cégek közösségi irodái elterjedtek a nordikus országokban, a Maria 01 a legnagyobb ilyen központ az egész régióban. A központ nonprofit szervezetként működik, amelyet részben Helsinki városa finanszíroz, amely eddig több mint 6 millió eurót fektetett a hubba 2016 óta. Runeberg meggyőződése, hogy a bővítése révén a Maria 01 Európa legnagyobb start-up kampuszává válik 2028-ra, amikor három új épület is elkészül, ezzel 50,000 négyzetméterrel bővítve a területet. A közeljövőben egy gyorsító programot is bevezetnek, amely célja, hogy támogassa és irányítsa a gyors növekedés előtt álló start-upokat. A központ jelenlegi és volt tagjai eddig összesen több mint 1 milliárd eurónyi finanszírozást gyűjtöttek össze, amely a finn start-upok éves korai fázisú finanszírozásának körülbelül 40%-át teszi ki.

A belga Ruben Byron, aki AI fejlesztőknek nyújt felhőszolgáltatásokat, a Maria 01 központban kezdte el vállalkozását, ahol néhány fővel indult, majd mára már körülbelül 40 fős csapatot irányít. „Ez egy nagyszerű élmény volt, itt tudtunk fejlődni” – mondta. Finnország, bár nem annyira fejlett és nem olyan jól ismert, mint más európai start-up központok, például Svédország vagy az Egyesült Királyság, az utóbbi két évtizedben fokozatosan felépítette hírnevét a technológiai színtéren. Az északi ország, ahol körülbelül 5,6 millió ember él, 12 unicorn vállalatot indított el, köztük az Oura nevű alvás- és fitneszkövető gyűrűt, a Supercell játékfejlesztőt, a Rovio-t (az Angry Birds alkotóit) és a Wolt étteremláncot.

A Startup Blink globális rangsora tavaly Finnország start-up ökoszisztémáját a 7. legjobbnak ítélte Nyugat-Európában és a 14. a világon. A rangsor figyelembe veszi a Maria 01-hez hasonló központokat, a magas állami és egyetemi támogatottságot, valamint a Slush-t, amely egy hatalmas éves nonprofit találkozó a globális start-upok és befektetők számára. A Finnországban tapasztalható nyitott és átlátható üzleti kultúra szintén hozzájárul a fejlődéshez. Jack Parker, aki a helsinki egészségügyi innovációs start-up alapítója, kiemelte, hogy „a finn emberek hitelessége” segíti a kapcsolatfelvételt, és sokan szívesen segítenek egymásnak.

A finn kormány, amely 2023-ban lépett hatalomra, célja, hogy tovább növelje az ország nemzetközi versenyképességét, és a céljaik között szerepel egy dinamikus start-up és növekedési vállalat ökoszisztéma kialakítása. Marjo Ilmari, a Business Finland start-up szolgáltatások csapatának vezetője elmondta, hogy a valódi cél egy olyan környezet megteremtése, amely lehetővé teszi a kiemelkedő start-upok számára, hogy globális kihívásokkal foglalkozzanak. A kormány 2024-re 112 millió eurót fektetett be a start-upokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

Ugyanakkor Finnország gazdasága jelenleg lassú fellendülésen megy keresztül, miután 2023-ban recesszióba került, és a Finn Bank a jövő évi növekedést kevesebb mint 1%-ra becsüli. Az ország a globális tehetség vonzása érdekében start-up engedélyeket kínál a nemzetközi alapítóknak, akik Finnországban szeretnék növelni vállalkozásaikat. A Business Finland által nyújtott támogatás csomag segíti a vállalkozás kezdeti szakaszának támogatását, és a szociális és életmódbeli tényezőket is hangsúlyozza, mint például a finn emberek jóléti prioritásait, valamint a ingyenes oktatást és támogatott egészségügyi ellátást.

A finn start-up ökoszisztéma folyamatosan fejlődik, de sokak szerint még hosszú út áll előtte, hogy a szomszédos Svédországgal versenyezzen. A svéd start-up központ 40-nél több unicorn vállalatnak ad otthont, és az elmúlt évtizedben több mint 29 milliárd dolláros tőkét vonzott, míg Finnország ezzel szemben csak kicsivel több mint 8 milliárd dollárt gyűjtött össze. A finn kormány célja, hogy javítsa a start-upok versenyképességét, de a közelmúltban bevezetett intézkedések, mint például az áfa emelése, aggodalomra adnak okot az újonnan érkező vállalkozók körében. A helyzet tehát bonyolult, és a jövőbeni fejlődés kérdéses, de sokan optimisták Finnország potenciáljáról a nemzetközi színtéren.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx28y8jj4lxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük