Tech

Ételtermesztési küldetés indult az űrlaborokban

Az űrhajósok számára készült steak, pürékrumpli és desszertek hamarosan egyedi sejtekből növeszthetők az űrben, ha egy ma indított kísérlet eredményes lesz. A Európai Űrügynökség (ESA) által finanszírozott projekt célja, hogy felmérje a laboratóriumban termesztett élelmiszerek fenntarthatóságát az alacsony gravitáció és a fokozott sugárzás hatásainak figyelembevételével, mind az űrállomás, mind más bolygók esetében. A kutatás célja, hogy új módszereket találjanak az űrhajósok táplálásának költségeinek csökkentésére, amely egyes becslések szerint akár napi 20 000 fontba is kerülhet. A projekt résztvevői azt állítják, hogy ez a kísérlet az első lépés egy kis méretű, pilóta élelmiszertermelő üzem kifejlesztéséhez, amelyet két éven belül az International Space Station (ISS) fedélzetén kívánnak létrehozni.

Dr. Aqeel Shamsul, a Bedfordban található Frontier Space vezérigazgatója és alapítója, aki a koncepció kidolgozásában az Imperial College londoni kutatóival együttműködik, úgy véli, hogy a laboratóriumban termesztett élelmiszerek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a NASA célja, miszerint az emberiség több bolygón éljen, megvalósuljon. „Az álmunk az, hogy gyárakat hozzunk létre az űrben és a Holdon” – mondta a BBC Newsnak. „Ha lehetővé akarjuk tenni az emberi életet és munkavégzést az űrben, akkor off-world gyártási létesítményeket kell építenünk.”

A laboratóriumban termesztett élelmiszerek lényege, hogy élelmiszer-összetevőket, mint például fehérjét, zsírt és szénhidrátot, kémcsövekben és tartályokban nevelnek, majd feldolgozzák őket, hogy hasonlítsanak a normális ételekre. Az Egyesült Államokban és Szingapúrban már kapható laboratóriumban termesztett csirkehús, míg a laboratóriumban készült steak az Egyesült Királyságban és Izraelben várja az engedélyezést. A Földön a technológiának környezetvédelmi előnyei vannak a hagyományos mezőgazdasági élelmiszertermelési módszerekkel szemben, például a kisebb földhasználat és a csökkentett üvegházhatású gázkibocsátás terén. Az űrben azonban a legfőbb motiváló tényező a költségek csökkentése.

A kutatók azért folytatják a kísérletet, mert rendkívül magas költségekkel jár az élelmiszer űrhajósok számára történő szállítása az ISS-re – ezt a költséget 20 000 fontra becsülik űrhajósonként naponta. A NASA, más űrügynökségek és magánszektor cégek hosszú távú jelenlétet terveznek a Holdon, keringő űrállomásokon, illetve egy napon talán a Marson is. Ez azt jelenti, hogy élelmiszert kell küldeniük a tucatnyi, majd a százával élő és dolgozó űrhajósok számára, ami rendkívül költséges lenne rakéták segítségével, véli Dr. Shamsul. „Az élelmiszer űrben való növesztése sokkal értelmesebb lenne” – teszi hozzá.

A kutatás során a csapat kísérleti mennyiségű élesztőt küldött a Föld körüli pályára egy kis kocka műholdban, amely az ESA első kereskedelmi visszatérő űrhajóján, a Phoenixen utazott. Ha minden a tervek szerint alakul, a műhold körülbelül három órán át kering majd a Föld körül, mielőtt visszatérne a földre, Portugália partjainál. Az így nyert adatokat felhasználják egy nagyobb és jobb bioreaktor megépítésére, amelyet a tudósok jövőre küldenek az űrbe.

A laboratóriumban termesztett élelmiszerek megjelenése azonban nem vonzó, a színük és az állaguk nem tűnik étvágygerjesztőnek – még a jelenlegi űrhajós ételeknél is kevésbé. Ezen a ponton lép be az Imperial College mesterszakácsa, Jakub Radzikowski, akit azzal bíztak meg, hogy a kémiai összetevőket étkezésekké alakítsa. Jelenleg természetes gombákból származó keményítőket és fehérjéket használ, mivel a laboratóriumban termesztett alapanyagok használatára még nem kapott engedélyt. Jakub elmondta, hogy miután megkapja a szükséges jóváhagyásokat, a világ különböző tájairól származó űrhajósok számára ismerős ételeket szeretne készíteni, amelyek komfortérzetet nyújtanak számukra.

Ma Jakub egy új receptet próbál ki, csípős gombócokat és mártogatós szószt készít. A kóstolója a brit űrhajós, Helen Sharman, aki szintén kémiai doktori fokozattal rendelkezik, így nem csoda, hogy a véleménye különösen fontos. A gombócokat megkóstolva elmondtam, hogy „ezek egyszerűen csodásak!” Dr. Sharman is hasonlóan nyilatkozott: „Nagyon erős ízrobbanás érkezik, valóban ízletes és nagyon finom.” Azt is megjegyezte, hogy a laboratóriumban készült élelmiszerek nemcsak az űrhajósok számára lehetnek előnyösek, hanem a költségeket is jelentősen csökkenthetik, lehetővé téve a hosszú távú űrbeli tartózkodást.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp34wzql2xvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük