Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energiának: elvetették a nagy szélfarmot

A dán Orsted energetikai vállalat nemrégiben bejelentette, hogy visszavonja a Hornsea 4 nevű szélerőmű projektjét, amelynek megvalósítása jelentős csapást jelentett az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia ambícióira. A Hornsea 4 projekt egy hatalmas tengeri szélerőmű lett volna, amely a világ egyik legnagyobb ilyen létesítményévé válhatott volna, és körülbelül 2,4 GW kapacitással rendelkezett volna – ez elegendő áramot biztosított volna több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted indoklása szerint a projekt már nem volt gazdaságilag életképes, annak ellenére, hogy egy 15 éves szerződést írtak alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítési árát.

Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel nézett szembe, aminek hatásait a kormány is elismerte. A Energia Biztonsági és Nettó Nullás Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy a globális infláció és a beszállítói láncok megszorításai milyen hatással vannak az iparra egész Európában. Különösen aggasztó, hogy ez már a második nagyobb tengeri projekt, amelyet leállítottak; a svéd Vattenfall cég 2023 júliusában szintén leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, ugyancsak a költségek emelkedése miatt. E projektet később a német RWE energetikai vállalat vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy folytatni fogja a munkálatokat.

A tengeri fejlesztők előtt álló nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzésének megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a munkáspárti kormány öt központi „küldetésének” egyike. Jelenleg az Egyesült Királyság áramtermelésének valamivel több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt 2030-ra 95%-ra emelje, mindössze öt év múlva. Az Aurora Energy becslései szerint ahhoz, hogy ezt a célt elérjék, meg kell háromszorozni a tengeri szélerőmű kapacitását, és meg kell duplázni a napelemes és szárazföldi szélerőművek mennyiségét is. A villamosenergia-hálózat jelentős korszerűsítésére is szükség lesz, beleértve 620 mérföld új villamosenergia-vezeték építését, valamint alállomásokat és egyéb berendezéseket.

Eközben sok helyi közösség ellenáll a major új energiahálózatok telepítésének a lakóhelyük közelében. Iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői arra figyelmeztetnek, hogy a 2030-as célkitűzés megvalósítása nem reális. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora már régóta érvel amellett, hogy az infrastruktúra ilyen rövid időn belüli kiépítése szinte lehetetlen. „Ha nem teljesítjük a rövid távú célt, az maximalizálni fogja a próbálkozás költségeit” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” feladat lesz, de szerinte egy „Herculean erőfeszítéssel” mégis megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter elismeri, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de határozottan állítja, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiabiztonság biztosítása érdekében. A kormány azt ígérte, hogy együttműködik az Orsted céggel a Hornsea 4 projekt újbóli elindítása érdekében, és meg van győződve arról, hogy a tiszta energia küldetés még mindig megvalósítható. A szóvivő azt nyilatkozta: „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as megvalósítására, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy át tudjunk navigálni a globális nyomásokon és az egyedi kereskedelmi döntéseken a célkitűzéseink elérése érdekében.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük