Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energia törekvéseknek, nagy szélfarmot mondtak le

A dán Orsted energetikai vállalat bejelentése, miszerint lemond a Hornsea 4 nevű, kelet-yorkshire-i partoknál tervezett hatalmas szélerőmű projektjéről, komoly csapást jelentett az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia ambícióira. Az eredeti tervek szerint ez a szélerőmű a világ egyik legnagyobb offshore szélerőműve lett volna, akár 2,4 GW kapacitással, ami több mint egymillió háztartás áramellátását biztosította volna. Az Orsted közleménye szerint a projekt gazdasági szempontból már nem volt életképes, annak ellenére, hogy a vállalat 15 éves szerződést írt alá a brit kormánnyal, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években jelentős költségnövekedést tapasztalt, amit a kormány is elismert.

A brit Energia Biztonsági és Nettó Zéró Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy a globálisan magas infláció és a beszállítói láncok nehézségei már széleskörű hatással vannak az iparra Európa-szerte. Érdemes megemlíteni, hogy ez már a második fejlesztő, aki visszalépett egy jelentős offshore projekttől. A svéd Vattenfall vállalat 2023 júliusában leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. Ezt a projektet a német RWE energiacég vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy végigviszi a fejlesztést. Azonban a nehézségek, amelyekkel az offshore fejlesztők szembesülnek, komoly kérdéseket vetnek fel a brit kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzéseinek megvalósíthatóságával kapcsolatban.

Jelenleg az Egyesült Királyság áramának valamivel több mint fele származik szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásból. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, ami mindössze öt éven belül egy hatalmas ugrást jelent. Az Aurora Energy becslései szerint a cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kell háromszoroznia offshore szélerőmű kapacitását, és meg kell dupláznia a naperőművek és a szárazföldi szélerőművek számát. Ezen kívül jelentős fejlesztésekre van szükség az elektromos hálózatban is, beleértve 620 mérföld új elektromos vezetéket, valamint alállomásokat és egyéb berendezéseket.

Sok helyi közösség ellenáll a jelentős új energia-infrastruktúra létrehozásának a lakóhelyük közelében. Néhány iparági szakértő – valamint a Konzervatív és Reform Párt képviselői – úgy véli, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora régóta arra figyelmeztet, hogy az infrastruktúra ilyen rövid időn belüli kiépítése szinte lehetetlen feladat. „Ha nem sikerül elérni egy nagyon rövid távú célt, az maximális költségeket fog eredményezni a próbálkozás során” – figyelmeztetett Helm.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de szerinte egy „Herkulesi erőfeszítéssel” mégis megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadja, hogy a terv ambiciózus és vitatható, de hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen az energiaszámlák csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében. A kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsted vállalattal, hogy a Hornsea 4 projektet „visszaterelje” a helyes útra, és bízik benne, hogy a tiszta energia küldetése még mindig elérhető. A szóvivő úgy fogalmazott: „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as céljának elérésére, és küldetés-vezérelt megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomások és egyéni kereskedelmi döntések ellenére is elérjük a céljainkat.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük