Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energia terjedésének: jelentős szélerőmű projektet mondtak le

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentése, miszerint leállítja a Hornsea 4 nevű szélfarmjának fejlesztését az East Yorkshire partjainál, jelentős csapást jelentett az Egyesült Királyság tiszta energia ambícióira. Ez a projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőművévé válhatott volna, várható kapacitása 2,4 GW lett volna, ami elegendő energiát biztosított volna több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságos, annak ellenére, hogy a vállalat 15 éves szerződést kötött az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel küzdött, amit a kormány is elismert.

A brit Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője elmondta, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncokkal kapcsolatos korlátozások hatását ismerik, amelyek az ipar egész Europa területén érezhetők. Az Orsted lemondása nem az első eset, hiszen a svéd Vattenfall is idén júliusban felfüggesztette egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. E projektet később a német RWE energiaipari vállalat vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy folytatni fogja a fejlesztést. Azonban a tengeri fejlesztők által tapasztalt nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a munkáspárt öt központi „küldetése” közé tartozik.

Jelenleg az Egyesült Királyság energiájának kicsit több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt 2030-ra 95%-ra emelje, ami mindössze öt év múlva valósulna meg. A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak háromszorosára kellene növelnie a tengeri szélerőmű kapacitását, valamint meg kellene duplázni a nap- és szárazföldi szélerőművek teljesítményét. Az Aurora Energy becslései szerint ehhez jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózatban, beleértve 620 mérföld új elektromos vezetéket, alállomásokat és egyéb berendezéseket.

Sok helyi közösség ellenáll a közelükben létesítendő új energiainfrastruktúra ötletének. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérése nem reális. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora már régóta érvel amellett, hogy a szükséges infrastruktúra kiépítése ilyen rövid idő alatt szinte lehetetlen. „Ha nem teljesítjük a nagyon rövid távú célt, az maximalizálni fogja a megvalósításának költségeit” – figyelmeztetett Helm.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” kihívás lesz, de a „Herkulesi erőfeszítéssel” mégis teljesíthető. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadja, hogy az elképzelés ambiciózus és vitatott, de határozottan hangsúlyozta, hogy ez elengedhetetlen a számlák csökkentéséhez, a klímaválság kezeléséhez és az energiaellátás biztonságának megteremtéséhez.

A kormány azt ígérte, hogy együtt fog működni az Orsted vállalattal a Hornsea 4 projekt „visszaterelésében” és meg van győződve arról, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. „Erős projektportfólióval rendelkezünk a tiszta energia 2030-as megvalósításához, és küldetés-alapú megközelítésünk biztosítja, hogy navigálni tudjunk a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések között, hogy elérjük a céljainkat” – mondta az egyik szóvivő. Az Egyesült Királyságnak tehát komoly kihívásokkal kell szembenéznie, ha meg akarja valósítani ambiciózus energiaátalakítási terveit.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük