Gazdaság,  Hírek

Bill Gates 2045-re a vagyonának legnagyobb részét jótékony célokra adja át

Bill Gates, a Microsoft alapítója, nemrégiben bejelentette, hogy a következő húsz évben szándékozik vagyonának 99%-át jótékony célokra adományozni. A világ egyik leggazdagabb embereként Gates elmondta, hogy alapítványán keresztül gyorsítani kívánja adományozási tevékenységét, és tervei között szerepel az alapítvány működésének leállítása 2045-re. A bejegyzésében, amely csütörtökön jelent meg, Gates kifejtette, hogy nem szeretné, ha az emberek halála után azt mondanák róla: „gazdag emberként távozott”. A 69 éves üzletember hangsúlyozta, hogy az általa alapított Gates Alapítvány eddig már 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) költött egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog elköltni, a piaci körülmények és az infláció függvényében.

Gates blogbejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie, a híres iparmágnás 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság evangéliuma” címet viseli. Carnegie munkájában azt állította, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyonaik egy részét a társadalomnak. Gates felidézte Carnegie szavait, miszerint „az a férfi, aki így gazdagon hal meg, szégyenben távozik”. Ez a legújabb ígéretének jelentősége abban rejlik, hogy felgyorsítja jótékony adományozási tevékenységét. Eredetileg Gates és volt felesége, Melinda úgy tervezte, hogy a Gates Alapítvány a haláluk után is évtizedekig működni fog, azonban a BBC Newshour műsorában tett nyilatkozatában Gates kifejtette, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is megjelennek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta Gates. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örök időkre berendezkedni, és tudom, hogy a költéseim összhangban lesznek az értékeimmel.”

Bár Gates 99%-os adományozási terve azt jelenti, hogy vagyonának nagy részétől megválik, még mindig milliárdos maradhat. A Bloomberg szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere, jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár. Gates a bejegyzésében egy idővonalat is mellékelt, amelyen a jövőbeli vagyonát ábrázolta, és amely 2045-re közel nulla értékre mutatott. Az alapítvány az alapítványi tőkéjéből 200 milliárd dollárt kíván adományozni.

A Gates Alapítványt 1975-ben alapította Paul Allen társaságában, és a Microsoft a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináló szereplőjévé vált. Gates az utóbbi évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott vezérigazgatói posztjáról, 2014-ben pedig az elnöki tisztségéről is. Az adományozásra való inspirációját Warren Buffett és más jótékonykodók tevékenysége adta, ugyanakkor kritikusai azt állítják, hogy Gates az alapítvány jótékony státuszát arra használja, hogy elkerülje az adókat, és hogy a világ egészségügyi rendszerére túlzott hatással van.

Blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg, megszüntetését; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetését; valamint a szegénység felszámolását több százmillió ember számára. Gates bírálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot, amelyek csökkentették külföldi segélyeik költségvetését. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolgot garantálhatunk: minden munkánk során a Gates Alapítvány támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és az országokat a szegénységből való kilábalásban.”

Gates a Newshour interjújában élesebben bírálta Elon Muskot, amikor a kérdés a gyermekek megöléséről szólt, amit a kormányzati hatékonyság csökkentésére irányuló intézkedésekre hivatkozva mondott. „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliókat” – válaszolta Gates. „Nem gondoltad volna, hogy a világ leggazdagabb embere ilyesmire képes.” A BBC megkereste Muskot, hogy reagáljon Gates vádjaira, de eddig nem érkezett válasz. Gates hangsúlyozta, hogy az alapítvány célja, hogy támogassa azokat a projekteket, amelyek valóban segítik az embereket és javítják az életkörülményeiket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük