Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság kész fizetni az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért

A brit kormány hajlandó finanszírozni a brit cégek részvételét az Európai Unió védelmi kiadási programjaiban, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy „kész vagyunk megfizetni a magunk részét, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” Healey azt is ígérte, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatásra fordított pénz háromnegyedét brit cégeknél költik el. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy a brit cégek ki lehetnek zárva a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért.”

A 80. évfordulója a VE-napnak (a második világháború végét ünneplő nap) lassan eltűnik a köztudatból, de a világ figyelme a jövőbeli konfliktusokra összpontosít. Orosz agresszió keleten és az Egyesült Államok kevesebb hajlandósága a nyugati országok védelmére újra fókuszálja a figyelmet és a költségvetéseket Európa katonai szükségleteire. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen márciusban bejelentette, hogy terveik szerint akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) is összegyűjtenek az európai védelem megerősítésére és Ukrajna támogatására. A brit cégek szeretnének az élvonalban lenni e kiadásokban, és a BAE Systems, a védelmi óriás új munkavállalói váltásokat és átalakításokat hajt végre a beszállítói láncaiban.

A BBC ritka lehetőséget kapott arra, hogy betekintsen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol napi több ezer 155 milliméteres lövedéket gyártanak, amelyek iránt hatalmas kereslet mutatkozik Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásában. A gyár most 24 órás műszakban működik, és az új beszállítói láncok, amelyek több robbanóanyagot és lőport helyben szereznek be, lehetővé teszik, hogy a gyár, a dél-walesi testvérlétesítményével együtt, a következő öt évben 16-szorosára növelje a termelést – nyilatkozta Steve Cardew, a BAE lőszergyártásért felelős vezetője. „Világosan látszik, hogy hosszú időre van szükség a készletezés és a pótlás érdekében” – mondta. Tervezik a lőszerek gyártási kapacitásának növelését egy munkaprogram keretében, új gépeket építenek Washingtonban és egy új töltőüzemet Dél-Walesben. „Alapvetően a gyártási kapacitás növeléséről van szó, és arról, hogy ellenállóbbá tegyük a beszállítói láncunkat, így a robbanóanyagokat és lőport itt az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol jobban ellenőrizhetjük, és nagyobb szuverenitásunk van a lőszergyártás kritikus eleme felett” – tette hozzá.

A BAE cég az elmúlt öt évben 15 ezer új munkavállalót vett fel, és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. John Healey azt mondta, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok előnyös hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel együtt fellendítjük a brit üzletet” – mondta. „Ma már annyi időt töltök befektetőkkel való beszélgetéssel, mint az ipar képviselőivel” – tette hozzá. „Ami elveszett a figyelmünkből az az, hogy ha egy ország fenyegetés alatt áll, a hadserege csak annyira erős, mint az ipar, amely mögötte áll.” A védelem már most is 400 ezer munkahelyet és 12 ezer céget támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek számának növekedésével fogják mérni.

A brit kormány már bejelentette, hogy 2027-től a védelmi kiadásokat a bruttó hazai termék 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből fog átcsoportosításra kerülni. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy valószínűbb, hogy a pénz nagyrészt alapinfrastruktúrára fog elmenni, mint új fegyverekre. „Az első kihívás, amellyel szembenéznek, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz valójában rendelkezésre áll” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója. „Azt hiszem, az első dolog, amire figyelni fognak, az a védelemben lévő hiányosságok pótlása és az alapok javítása” – tette hozzá. Ez több kiadást jelent a képzésre és a toborzásra, valamint nagy infrastrukturális beruházásokra, mielőtt a harckocsik, repülőgépek és egyéb járművek kérdése felmerülne.

A másik tanulság az ukrajnai háborúból a harctér változó természete. A drónok nagyon hatékonyak lettek, és Ukrajna most Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan hangsúlyozzák, hogy a sorozatos felvásárlások révén most már ők a második legnagyobb gyártó. Az Európa legnagyobb védelmi vállalataként a BAE jól helyezkedik el, hogy profitáljon, ahogy Európa újra fegyverkezik. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta háromszorosára emelkedett. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha a védelemre költendő pénz rendelkezésre áll, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a ráfordítást.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük