
Az Egyesült Államok megállapodása lehetőséget ad az Egyesült Királyságnak egy komolyabb EU-s megállapodásra
A legújabb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kötött, több szempontból is jelentős esemény a globális kereskedelmi kapcsolatokban. Az egyik legfőbb diplomáciai előny, hogy a megállapodás lehetőséget biztosít az Egyesült Királyság számára, hogy egy teljes körű kereskedelmi egyezményt köthessen az Európai Unióval, például az élelmiszer- és mezőgazdasági normák terén. Bár az amerikai megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, mégis kulcsfontosságú egyes konkrét szektorok számára.
A megállapodás részletei között szerepel, hogy a korábbi 27,5%-os vámot 10%-ra csökkentették, ami a brit autóexportőrök számára több mint 1 milliárd font megtakarítást jelent, hiszen a Trump adminisztráció által bevezetett vámok komoly fenyegetést jelentettek az iparágra. Noha a helyzet már nem olyan kritikus, mint korábban, a fájdalom továbbra is érezhető. Azonban kérdéses, hogy a kvóta hogyan fog működni, és hogy hogyan számolják majd el a külföldi alkatrészeket, például a kínai akkumulátorokat, hiszen a megállapodás maximum 100,000 autóra vonatkozik.
A Jaguar Land Rover új modelljének bemutatója az Egyesült Államokban azt a célt szolgálta, hogy növeljék ezt a számot. Ugyanakkor az Egyesült Államok mezőgazdasági termékeinek, például a marhahúsnak, a brit piacra való bejutása is korlátozott kvótákhoz kötött. Érdemes megemlíteni, hogy a digitális szolgáltatási adóval vagy az amerikai autókra vonatkozó vámokkal kapcsolatban semmiféle előrelépés nem történt.
A legfontosabb döntés azonban az, hogy a 10%-os, úgynevezett kölcsönös vám megmarad, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság több árut vásárol az Egyesült Államokból, mint amennyit exportál. Ez megerősíti, hogy a vám nem tárgyalható senkivel, és szélesebb körű következményekkel járhat. A kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick, a Fehér Ház által bemutatott diák alapján azt sugallta, hogy a megállapodás inkább egyoldalú, ahol az Egyesült Királyság „példa nélküli hozzáférést” biztosított az Egyesült Államoknak, hogy megmentse az autóiparát. Az Egyesült Államok háromszorosára emelte a vámokat a brit termékekre, míg az Egyesült Királyság a vámokat kétharmadával csökkentette.
Ez a különbség nem tűnik igazán „kölcsönösnek”. Az Egyesült Államok számára a vámemelés külföldi adóként jelenik meg, amely bevételt generál az amerikai kincstár számára. Ezzel szemben az Egyesült Királyság szempontjából a vám a hazai fogyasztókra nehezedő adó, amely fokozza az inflációt, így a csökkentett vám önmagában is előnyös. Az Egyesült Királyság Központi Bankjának vezetője, Andrew Bailey elmondta, hogy reméli, hogy ez a megállapodás az első lépés lesz a globális kereskedelmi feszültségek enyhítése felé.
A legnagyobb nyereség azonban az lehet, hogy ez a tariffális megállapodás segíthet fenntartani az Egyesült Államokkal való jó kapcsolatokat, miközben lehetőséget biztosít egy tartalmas megállapodásra az Európai Unióval. Az Egyesült Királyság élelmiszerstandardjainak megőrzése, például a hormonkezelt marhahús és klóros csirke elutasítása, egy „teljes körű” élelmiszer- és mezőgazdasági exportmegállapodás lehetőségét vetíti előre az EU-val, amit már a következő hetekben megköthetnek.
Ez jelentős mértékben csökkentheti a Brexit után jelentkező bürokráciát a kulcsfontosságú exportőrök számára mindkét irányban. A kormány célja, hogy a brit gazdaságot a kereskedelmi és politikai stabilitás szigeteként mutassa be egy zűrzavaros világban, amely évek óta problémákkal küzd. A helyzet drámaian megváltozott a gazdasági visszaeséshez képest, amely az év elején jellemezte a brit gazdaságot, és lehet, hogy ez a stratégia sikeres lesz.
A brit kormány folytatja a törekvést egy szélesebb körű amerikai kereskedelmi megállapodás megkötésére, miután csökkentette az autó- és acélvámokat. Az amerikai elnök szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és újabb intézkedéseket helyezett kilátásba. A két ország közötti megállapodás a vámok csökkentésére utal, ami azt jelzi, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború de-eszkálására.

