
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodott a Trump által kivetett autó- és fémvámok csökkentéséről
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új kereskedelmi megállapodás keretében az USA hajlandó volt csökkenteni a brit autókra vonatkozó importadókat, valamint lehetővé tenni bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát. Az e megállapodásról szóló bejelentés kedvező fejleményként hatott a brit iparágak számára, különösen azok számára, amelyek az új vámok miatt aggódtak, amelyek Donald Trump elnök hivatalba lépése óta, január óta kerültek bevezetésre. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás a brit termékek többségére 10%-os vámot hagy meg, így az alapvetően nem változtatja meg a kereskedelmi viszonyokat a két ország között, ahogyan azok a Trump által bevezetett változtatások előtt álltak.
A hirdetmények, amelyek a két kormány részéről érkeztek, meglehetősen hiányosak voltak a részleteket illetően, és hivatalos aláírásra sem került sor. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, egy Jaguar Land Rover gyárból nyilatkozva a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte, ami szerinte védelmet nyújt a brit vállalkozásoknak és munkavállalóknak, ezzel megőrizve több ezer brit munkahelyet a kulcsfontosságú szektorokban, mint a gépjárműgyártás és az acélipar. Starmer hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok.
Donald Trump az elnöki hivatalban „nagyszerű megállapodásnak” nevezte a kialakult helyzetet, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozza a megállapodás jelentőségét. „Ez egy maximális megállapodás, amelyet tovább fogunk bővíteni” – mondta. A bejelentés értelmében az Egyesült Államok csökkenti az importadót az autókra, amelyet Trump a múlt hónapban 25%-ra emelt, 100,000 autóra 10%-ra. Ez kedvező hatással lesz a luxusautógyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeni növekedést is korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyi, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
Jonathan Reynolds, az Egyesült Királyság üzleti minisztere a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszítheti a munkahelyeinek ezreit az amerikai vámok miatt. „Ez nagyon komoly helyzet volt” – mondta, hozzátéve, hogy ez a fordulat nélkül emberek veszítették volna el a munkahelyüket. A Trump által korábban 25%-ra emelt acél- és alumíniumvámok is csökkentésre kerültek, és a két ország megegyezett abban, hogy kvótát állítanak fel, amely korábban is létezett. Továbbá, a két ország megegyezett abban is, hogy évente legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálnak egymásból, amely eddig 20%-os vám alá esett, és 1,000 tonnára volt korlátozva.
A megállapodás összességében 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve a 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből. Brooke Rollins, az amerikai mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a megállapodás jelentős fontossággal bír. Gareth Stace, az UK Steel igazgatója is üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagy megkönnyebbülést” nyújt az acéliparnak. Más üzleti csoportok azonban inkább óvatosan fogadták a híreket, Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója például kifejtette, hogy bár ez jobb, mint a tegnap, de nem jobb, mint öt héttel ezelőtt.
Miközben a Munkáspárti képviselők dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok részletesebb tájékoztatást és parlamenti ellenőrzést követeltek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritizálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, miközben az amerikaiak emelik azokat. A Liberális Demokraták szavazást követeltek a megállapodásról a parlamentben, mondván, hogy ha a képviselőknek nem adnak lehetőséget a véleménynyilvánításra, az „teljes tiszteletlenséget” jelent a közvélemény irányába.
A kereskedelmi megállapodás részletei még nem teljesen világosak, és a brit kormány továbbra is arra törekszik, hogy szélesebb körű kereskedelmi paktumot kössön az Egyesült Államokkal. A jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokat azonban befolyásolhatják Trump azon kijelentései is, amelyek a gyógyszerek behozatalának megadóztatására irányulnak. Az Egyesült Királyság kormánya biztosította, hogy nem lesz gyengülés az import élelmiszerek minőségében, de sokan várják, hogy a brit vállalatok számára biztosított „kedvezményes bánásmód” pontosan mit is jelent majd a gyakorlatban. Az elkövetkező időszakban érdemes figyelemmel kísérni, hogyan alakulnak az amerikai-brit kereskedelmi kapcsolatok, és hogy a megállapodás milyen hatással lesz a két ország gazdaságára.

