
A Sesame Street a Netflixen folytatja, miután Trump visszavonta a támogatást
A Sesame Street, vagyis a Népmesék utcája, és a Netflix megállapodást kötött, amelynek keretében a népszerű televíziós műsor elérhetővé válik a streaming platformon. A döntés hátterében az áll, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke megvonta a támogatást a közkedvelt PBS (Public Broadcasting Service) csatornától, amely ingyenes adásokat kínál a nézőknek. A Netflix képviselői hangsúlyozták, hogy a Sesame Street ikonikus műsor, amely „kedves sarokköve a gyermekmédiumoknak”, és célja, hogy elbűvölje a fiatal elméket, valamint támogassa a tanulás iránti szeretetet.
A megállapodás értelmében a Netflix 300 millió előfizetője új évadot és körülbelül 90 órányi korábbi epizódot kínál a műsorból, amely továbbra is elérhető lesz a PBS csatornán. A Sesame Street jövője a közelmúltban bizonytalanná vált, miután a Warner Bros. Discovery, amely az HBO platformot birtokolja, nem hosszabbította meg a műsorral kötött megállapodását. A helyzet még súlyosabbá vált, amikor Trump az elmúlt hónapban végrehajtási utasítást adott ki, amely blokkolta a szövetségi finanszírozást a PBS és a NPR (National Public Radio) számára, azzal az indokkal, hogy „elfogult és pártos híradást” közvetítenek. A közszolgálati műsorszolgáltatásért felelős szerv, a Corporation for Public Broadcasting, amely támogatta a két műsorszolgáltatót, bejelentette, hogy megszünteti azt a szövetségi kezdeményezést, amely a gyermekműsorok, köztük a Sesame Street finanszírozását célozta.
A megállapodás révén a PBS azonnali hozzáférést kap a Sesame Street epizódjaihoz, amint azok megjelennek a Netflixen. A Sesame Street története 1969. november 10-én kezdődött, amikor Lloyd Morrisett és Joan Ganz Cooney, a műsor alapítói, egy innovatív tanítási módszert dolgoztak ki, amelynek célja az amerikai gyermekek oktatása volt. A Harvard Egyetem Neveléstudományi Karának munkatársaival együttműködve a gyermekpszichológia elemzésére és szórakoztató tananyagok előállítására összpontosítottak. Jim Henson, a Muppet bábok megalkotója is részt vett a munkában, és olyan ikonikus karaktereket hoztak létre, mint például a Nagy Madár, akinek a háttere egy városi utca volt.
Az évtizedek során a Sesame Street témájdala, „Can you tell me how to get, how to get to Sesame Street?” számos gyermek életének részévé vált. A műsor szereplői az évek során a képernyőn kívül is életre keltek. Elmo, a népszerű karakter 2002-ben a közpolitikai diskurzusba is belépett, amikor meghívták a Kongresszusba, hogy a zenei oktatásról beszélgessen. Az Egyesült Államokban 2006-ban kitört gyermekelhízási járvány idején a Sesame Street „Egészséges szokások” szegmenseket sugárzott, amelyek célja a gyerekek táplálkozással és testmozgással kapcsolatos oktatása volt. A Süti Szörny, a műsor egyik jellegzetes karaktere, a sütiket „alkalmanként fogyasztandó ételnek” nyilvánította, ezzel tanítva a gyerekeket a kiegyensúlyozott táplálkozás fontosságára. Michelle Obama, az Egyesült Államok korábbi first ladyje is ellátogatott a Sesame utcai stúdiókba, hogy egy szegmenst forgasson az egészséges étkezésről.
A Netflix az utóbbi időszakban fokozta a gyermekeknek szóló tartalmakra való fókuszálását, amelyek a szolgáltatás nézettségének 15%-át teszik ki. A platform kedden bejelentette, hogy új epizódokkal bővül a Peppa malac című mese is, valamint egy mobiljáték is érkezik, amely rejtvényeket és színező feladatokat tartalmaz. A Peppa malac egy négyéves malac kalandjait követi, aki a családjával egy kitalált brit városban él. A Sesame Street és a Netflix együttműködése tehát nemcsak a gyermekek oktatását szolgálja, hanem a szórakozást is, miközben megőrzi a műsor hagyományait és értékeit, amelyeket már több mint öt évtizede adnak a fiatal nézőknek.

