
A milliárdos titkos terve: Miért akarja megvenni a Royal Mailt?
Április végén a 500 éves Royal Mail, az Egyesült Királyság egyik legpatinásabb intézménye, egy cseh milliárdos, Daniel Kretinsky irányítása alá kerül. Kretinsky nemcsak a cseh labdarúgó klub egyik társtulajdonosa, hanem jelentős befektető egy brit szupermarketláncban is. Felmerül a kérdés, miért érdeklik őt a Royal Mail nehézségekkel küzdő működései? A Claridge’s szállodában, ahol találkoztunk, a személyzet kissé zavarodottan próbálta teljesíteni Kretinsky reggeli rendelését, amely egy pár ollót, egy üres teáskannát és forró vizet tartalmazott. Kretinsky, aki 49 éves, 6 milliárd fontot ér, és a párizsi, valamint londoni díszes villákban él. Jogászként indult, de főként az európai energiaiparban szerzett vagyont.
A Royal Mail története több mint 500 évre nyúlik vissza, amikor VIII. Henrik alapította meg. A cég ma is viseli a királyi emblémát járművein, és szorosan kapcsolódik a brit mindennapokhoz. Még mindig sok ember számára fontos szerepet játszik a helyi postás, aki a leveleket és csomagokat házhoz hozza. Azonban az utóbbi években a Royal Mail helyzete romlott: veszteséges lett, piaci részesedését elvesztette, és a sztrájkok sorozata miatt feszültség alakult ki a munkavállalókkal. A levélküldés volumene drámaian csökkent, 2004-ben még 20 milliárd levelet küldtek, míg tavaly ez a szám 7 milliárd alá csökkent. Az Ofcom, a brit szabályozó hatóság, decemberben 10,5 millió font bírságot szabott ki a Royal Mailre, amiért nem teljesítette a levelek kézbesítési céljait.
Annak ellenére, hogy az e-kereskedelem fellendülésével a csomagküldés volumene nőtt, a Royal Mail részesedése csökkent, mivel új versenytársak, mint a DPD, DHL, Amazon és Evri, egyre nagyobb részesedést szereztek a piacon. 2012-ben a Royal Mailt leválasztották a Post Office-tól, és 2013-ban 3,3 milliárd font értékű privatizálásra került sor. Az első kereskedési napon a részvények ára 38%-kal ugrott meg, ami számos kritikát váltott ki a túl olcsó eladás miatt. A Covid időszakában, 2021 májusában a cég értéke 6 milliárd font felett volt, de Kretinsky felvásárlási ajánlata idején már csak 2 milliárd fontot ért.
Kretinsky, aki a Royal Mail anyavállalatának, az International Distribution Services-nek (IDS) 27,5%-os részesedését vásárolta meg, tervei között szerepel egy pan-európai logisztikai konglomerátum létrehozása. A Royal Mailt a logisztikai ágazat alapkövének tekinti, és célja, hogy versenyezzen a Deutsche Post DHL, DPD és Amazon cégekkel. A Royal Mail számára kötelező általános szolgáltatási kötelezettség (USO) miatt azonban nem tudják kiválasztani, hogy melyik üzletágra összpontosítsanak, hiszen a törvény értelmében hét napon keresztül kötelesek leveleket, míg öt napon csomagokat kézbesíteni minden brit címre.
Kretinsky azt állítja, hogy tervei vannak a Royal Mail megújítására, és meg akarja tartani a szolgáltatási kötelezettséget, de emellett kedvezőbb feltételeket szeretne. A cég vezetése is reméli, hogy az Ofcom a másodosztályú levelek kézbesítési gyakoriságának csökkentésével évente 300 millió fontot takarítana meg. Kretinsky elmondta, hogy a jövőbeni növekedés a házhoz nem rendelhető, de csomagokhoz kapcsolódó szolgáltatásokban rejlik. Az EPI Group, amelynek vezetője, célja a Royal Mail csomagküldési üzletágának fellendítése, amely több befektetést igényel.
A Royal Mail jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a megváltozott piaci körülményekhez, és a cég versenyképessége érdekében elengedhetetlen a technológiai fejlődés és az infrastrukturális beruházások. Kretinsky elmondása szerint a GLS, a Royal Mail anyavállalatának másik, jövedelmezőbb ágazata, jelentős profitot termelt, míg a Royal Mail viszont folyamatosan veszteséges. A szakértők szerint a GLS sikeres működése és a Royal Mail közötti különbségek a befektetési politikában rejlenek, ahol a vezetőség a legjobb megtérülést keresve fektetett be.
A jövőbeli tervei között szerepel, hogy a Royal Mail a GLS tapasztalatait kihasználja, így a csomagküldési üzletágat egy jövedelmezőbb irányba terelheti. A cég célja, hogy a csomagküldési szolgáltatásokat modernizálja, például új csomagmegőrző automaták telepítésével a szupermarketekbe, amelyek kényelmesebbé teszik az ügyfelek számára a csomagok átvételét. Kretinsky sikeres irányítása alatt a Royal Mail talán újra nyereséges lehet, és képes lehet a versenytársakhoz való felzárkózásra, így biztosítva a jövőjét a brit piacon.

