Gazdaság,  Hírek

Folyók alacsony vízszintje aggasztja a vízellátást

Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időszakban rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a jövő három hónapban a helyzet tovább romolhat – figyelmeztet a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (Centre for Ecology & Hydrology, CEH). Ez a tendencia aggodalmat keltett a háztartások, a gazdák és az üzletek vízellátásával kapcsolatban. Az előrejelzés szerint az idei év tavasza a legszárazabb volt Angliában 1961 óta, és az északi területeken a legszárazabb kezdetet élték meg a közel egy évszázad alatt. Az Egyesült Királyság szinte minden részén alacsony vagy a normálisnál is alacsonyabb folyószintek várhatóak májusban, kivéve a délnyugati Angliát és Dél-Wales-t.

A Környezetvédelmi Ügynökség már jelezte, hogy az ország közepes kockázatnak van kitéve a szárazság szempontjából, és figyelmeztette a háztartásokat a vízkorlátozások lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust halászati részlegének vezetője és a Nemzeti Szárazsági Csoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz annak eldöntésében, hogy az ország hivatalosan is szárazságot tapasztal-e. Jelenleg még nem vagyunk szárazság alatt, de a rendkívül száraz időjárás hatásai már most is érezhetők. Néhány gazdának már most öntöznie kell a terményeit, ahelyett, hogy a csapadékra támaszkodna, ami általában csak később történik meg. Nick Deane, egy norfolki gabonatermesztő elmondta a BBC Newsnak, hogy már márciusban el kellett kezdenie az öntözést. „Vízkorlátozásokra kényszerülünk, és döntenünk kell arról, hogy mely területekre irányítjuk a vizet, hogy fenntartsuk a növények növekedését” – tette hozzá. Figyelmeztetett arra, hogy ha a szárazság tartósan elhúzódik, a gazdák nehezen fognak tudni élelmiszert termelni, és több terményt kell majd importálni.

Az idei száraz és napos időjárás következményeként az Egyesült Királyság területén a vad tüzek által érintett területek száma jelentősen megnövekedett, szemben a korábbi évek összes adatával. Az utolsó jelentős szárazság 2022 júniusa és augusztusa között volt, amely a legforróbb nyárnak számított az 1890-es évek óta, és ötödik legszárazabb nyár volt. Akkor öt vízszolgáltató cég bevezetett egy tömlőtiltást, amely 19 millió embert érintett, és a víziutakat is korlátozták. A szárazságot megelőzően hat hónapon keresztül rendkívül száraz időjárás volt tapasztalható.

A vízszolgáltatók tömlőtiltásokat vezetnek be, amikor a vízkészletek egy bizonyos szint alá csökkennek. Ha a szárazság súlyossá válik, a kormány korlátozhatja a gazdaságok öntözését, csökkentheti a vízi járművek mozgását a víziutakon, és korlátozhatja a vízellátást a nem létfontosságú üzletek, például autómosók számára. Extrém esetekben a kormány akár a háztartások és üzletek számára rendelkezésre álló víz mennyiségét is korlátozhatja, de ilyesmi az utolsó alkalommal 1976-ban történt.

A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdasági Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet a legszárazabb területek vízellátásának biztosítása érdekében a jövőbeli szárazságokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását javasolja, amely csövekből, csatornákból és tározókból áll, hogy a legnedvesebb területekről a legszükségesebbekhez eljuttassa a vizet. A gazdák további kormányzati támogatást és kevesebb bürokráciát kérnek saját tározóik építéséhez, hogy biztosítsák farmjaik vízellátását.

Mr. Deane hat másik gazdával, köztük gyümölcstermesztőkkel együtt saját tározót épített, amely négy évet vett igénybe és több mint 1 millió fontba került. E tározó létfontosságúvá vált számukra, mivel az idén a tárolt víz 15%-át már felhasználták a száraz körülmények miatt. A csoport azonban jelezte, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak az agrárszektorral a vízellátás ellenállóbbá tételéért, valamint olyan gazdák csoportjainak létrehozásáért, akik együtt dolgozhatnak saját tározóik fejlesztésén.

A hosszan tartó száraz időjárás összefüggésben áll azokkal a „blokkoló magasságokkal”, amikor egy magas légköri nyomású rendszer beragad. A tudósok nem tudják, hogy ez a blokkolt minta összefüggésben áll-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés várhatóan szélsőséges időjárási eseményeket okoz világszerte. A jövő éghajlatról készült tanulmányok azt sugallják, hogy az Egyesült Királyságban egyre több és hosszabb száraz időszakok, valamint kevesebb csapadék várható. A telek várhatóan nedvesebbek és melegebbek lesznek. Ez súlyosbíthatja a szárazság más formáit, például a hidrológiai vagy mezőgazdasági szárazságot.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük