
A Thames Water leállítja a vezetői prémiumprogramot
A Thames Water, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vízszolgáltatója, úgy döntött, hogy „szünetelteti” azt a tervet, amely szerint jelentős bónuszokat fizetett volna a felső vezetőknek, összefüggésben a 3 milliárd font értékű mentőhitellel. A döntés azután született, hogy a Downing Street, a brit kormány hivatalos rezidenciája, kifejezte, hogy a cég vezetőinek az „önjutalmazás a kudarcért” nyilvánvalóan elfogadhatatlan. A Thames Water „megtartási programja” a vezetők bérének 50%-át tette volna ki, ami évente akár 1 millió fonttal is megdobhatta volna a vezetők jövedelmét, a rendszeres bónuszok mellett.
A cég környezetvédelmi minisztere, Steve Reed, kedden az országgyűlésben azt állította, hogy a Thames Water „megpróbálja megkerülni” a közelgő szabályokat, amelyek megtiltanák a vízszolgáltatóknak a bónuszok kifizetését. A Downing Street hozzátette, hogy a miniszterek „világosan megfogalmazták”, hogy a Thames Water nem jogosult bónuszok kifizetésére, mivel évek óta rossz gazdálkodás áll a cég háta mögött.
A Thames Water szóvivője egy nyilatkozatban közölte, hogy a cég vezetősége a megbeszélések után úgy döntött, „szünetelteti a megtartási programot”, és várja az Ofwat szabályozó iránymutatását, amely új szabályokat adhatna, hogy megakadályozza a vízszolgáltatók bónuszainak kifizetését. A cég azt is hangsúlyozta, hogy várni fog a szabályozó útmutatására, hogy biztosítsák, hogy a cég megközelítése támogassa mind a vállalat helyreállítási céljait, mind a szélesebb közérdekeket. A szóvivő hozzátette, hogy „soha nem volt a Thames Water vezetőségének szándéka, hogy ellentétben álljon a kormány vízipari reformra vonatkozó ambícióival”.
A Thames Water az utóbbi években komoly kritikákat kapott teljesítménye miatt, különösen a szennyvízelvezetési problémák és szivárgások sorozata miatt. Másfél évvel ezelőtt, amikor a cég pénzügyi helyzete először kerülhetett a nyilvánosság elé, a brit kormány már a különleges közigazgatási eljárásra készült, amely a cég csődjének elkerülésére irányult. Idén márciusban a Thames Water egy sürgősségi 3 milliárd font értékű hitelt kapott, hogy megakadályozza a csődöt, és most arra törekszik, hogy csökkentse 20 milliárd fontos adósságát azzal, hogy a hitelezőktől kedvezményt kér a tartozásukból.
A Thames Water körülbelül az Egyesült Királyság lakosságának negyedét szolgálja ki, főleg Londonban és a déli angliai területeken, és körülbelül 8000 embert foglalkoztat. A cég várhatóan április közepére teljesen kifogy a készpénzből. Függetlenül attól, hogy mi történik a vállalattal a jövőben, a háztartások vízellátása és szennyvízkezelése a megszokott módon folytatódik. Reed kifejezte, hogy „nagyon örül” annak, hogy a Thames Water visszavonta a megtartási programját, mondván, hogy „rossz döntés volt”, amely sérti a cég saját ügyfeleinek igazságérzetét.
A Thames Water korábban kijelentette, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött bónuszok, amelyeket az új szabályok érintenek, és hogy ezek a kifizetések nem lesznek ügyfelek által finanszírozva. A Thames elnöke, Sir Adrian Montague kedden tisztázta, amit az előző héten a bónuszokról mondott a parlamenti bizottság előtt. Elmondta, hogy lehet, hogy „rosszul fogalmazott”, amikor azt állította, hogy a hitelezők „megkövetelték” a „megtartási ösztönzőket”. Anna MacDonald az Aubrey Capital Management-től úgy véli, hogy a Thames Water próbálja elkerülni a további PR katasztrófát.
A bónuszok szükségességét, hogy megőrizzék a legjobb vezetőket, nem találta meggyőzőnek. Hozzátette, hogy a KKR, egy nagy magántőke-cég, különböző cégekhez fogja átcsoportosítani alkalmazottait, így nem biztos, hogy ez a magyarázat hiteles. Tavaly novemberben az Ofwat megakadályozta három vízszolgáltató, köztük a Thames Water, a Yorkshire Water és a Dwr Cymru Welsh Water, hogy ügyfélpénzből finanszírozzanak összesen 1,6 millió fontnyi bónusz kifizetést. Az ügyfelek érdekeinek védelme érdekében a szabályozó folyamatosan dolgozik a vízszolgáltatók bónuszainak szabályozásán.
