
Az Egyesült Királyságnak több atomenergiára van szüksége az AI fejlesztéséhez, állítja az Amazon vezetője
Az Egyesült Királyságnak egyre nagyobb szüksége van a nukleáris energiára, hogy támogassa azokat az adatközpontokat, amelyek elengedhetetlenek a mesterséges intelligencia (AI) működéséhez – állítja a világ legnagyobb felhőalapú számítástechnikai szolgáltatójának, az Amazon Web Services (AWS) vezérigazgatója, Matt Garman. Az AWS, amely az Amazon kiskereskedelmi óriás része, a következő négy évben 8 milliárd fontot kíván beruházni új adatközpontokba az Egyesült Királyságban. Ezek az adatközpontok olyan raktárak, amelyek tele számítógépekkel, és távolról működtetik a különböző szolgáltatásokat, mint például az AI, az adatfeldolgozás és a streaming. Egyetlen adatközpont annyi energiát fogyaszthat, mint egy kis város.
Matt Garman a BBC-nek elmondta, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, mivel „kiváló forrást jelent a nulla szén-dioxid-kibocsátású, 24/7-es energiához”. Az AWS jelenleg a világ legnagyobb megújuló energia vásárlója, és több mint 40 megújuló nap- és szélerőmű projektet finanszírozott az Egyesült Királyságban. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja az összes országban felhasznált villamos energia 2,5%-át fogyasztja, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át használja, és ezek a számok várhatóan 2030-ra 6%-ra, illetve 30%-ra nőnek. Az Egyesült Királyság villamosenergia-hálózatát üzemeltető szervezet becslése szerint 2050-re az adatközpontok szinte annyi energiát fognak felhasználni, mint amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt.
Garman egy exkluzív interjúban hangsúlyozta, hogy a jövő energiaigényei központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában. „Ez olyan dolog, amit sok évre előre tervezünk” – mondta. „A világ új technológiák építésére kényszerül, és úgy vélem, hogy a nukleáris energia jelentős része lesz ennek, különösen, ha 10 év távlatában nézzük.” A francia EDF cég jelenleg egy hatalmas új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somersetben, és egy másik, Sizewellben, Suffolkban való megépítéséről még nem született döntés. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm, természetesen egyetértene Gar mannál. „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpont-szolgáltatók? Mert megbízhatóan nagy mennyiségű energiára lesz szükségük” – mondta Chisholm a BBC-nek. „A Hinkley Point C megismétlése, együtt a kis moduláris reaktorok bevezetésével, képes lesz táplálni Nagy-Britannia digitális gazdaságát.”
A kis moduláris reaktorok (SMR) egy futballpálya méretével bírnak, szemben a hagyományos, nagyobb erőművekkel, mint amilyen a Sizewell vagy a Hinkley. Az Amazon már partnerséget alakított ki SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában, hogy kifejlesszék ezeket a reaktorokat, és természetes vásárlója lenne a Rolls Royce-nak, amely szintén saját SMR terveken dolgozik. Az Energiabiztonsági és Zöld Energia Minisztériumának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok különösen fontos szerepet játszanak az energiaigényes szektorok, például az AI növekedésében, és a tervezési szabályokat is átalakítják, hogy megkönnyítsék a nukleáris erőművek építését az országban.
Ugyanakkor a technológia még évek távolságra van, és az új hálózati csatlakozások kiépítése is éveket vehet igénybe. Jess Ralston, az Energia- és Klímaváltozási Intézet munkatársa megjegyezte, hogy „a befektetők évekig várhatnak a hálózati csatlakozásokra, ami hátráltatja a növekedést.” „A nukleáris energia lehet egy lehetőség az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, de alig építettek SMR-t a világ bármely pontján, és a hagyományos nukleáris erőművek nagyon drágák és hosszú időt igényelnek az építésük.” Garman úgy véli, hogy az AI terjedése jótékony hatással van a vállalkozásokra. „Az AI az internet óta az egyik legátformálóbb technológia. Szinte minden életünk területére jelentős hatással lesz” – mondta. Hozzátette, hogy megérti, miért félnek sokan az új technológiáktól. „Bármilyen új vagy nehezen érthető technológiával kapcsolatban az emberek valószínűleg jogosan érzik magukat félelmeikben, amíg jobban meg nem értik.” Garman hangsúlyozta, hogy a felelősség kérdése rendkívül fontos az AI világra bocsátásakor. „Bármikor, amikor egy átalakuló technológiát építünk, fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő kontrollokról és védőkerítésekről, hogy a társadalom javát szolgálja, ne pedig kárára.”

