Egészség,  Hírek

Veszélyeztetett axolotl szabadon engedése új reményt ad a ritka kétéltűnek

A világ egyik legveszélyeztetettebb kétéltűje, a különös, örökké mosolygó mexikói axolotl, meglepő módon jól teljesített, miután mesterséges nedves élőhelyekre engedték szabadon, állapították meg a tudósok. Egy olyan kutatás eredményeként, amely reményt ad a jövő számára egy olyan faj számára, amely a kihalás szélére került, a kutatók 18, fogságban nevelt axolotlt szabadítottak el a Mexikóváros közelében helyreállított és mesterséges vízgyűjtőkben. A kutatók rádióadókészülékekkel látták el az állatokat, és megállapították, hogy „sikeresen túlélték és táplálkoztak mindkét helyszínen” – sőt, még gyarapodtak is. Alejandra Ramos doktor, a Baja California Autonóm Egyetem vezető kutatója elmondta, hogy ez egy „lenyűgöző eredmény”. Az eredményeket a PLoS One tudományos folyóiratban publikálták, és a kutatók szerint ez arra utal, hogy az axolotl visszavezethető a természetes élőhelyére.

A Xochimilco vizei, amelyeket a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok formáltak és a hegyekből érkező forrásvíz táplált, egykor tele voltak ezekkel a kétéltűekkel. Azonban ahogy Mexikóváros nőtt és urbanizálódott, a szennyezés és más nyomások az axolotlt a kihalás szélére sodorták, egyes becslések szerint a vadonban mindössze 50 példány maradt. „Ha elveszítjük ezt a fajt, akkor a mexikói identitásunk egy részét is elveszítjük” – mondta Luis Zambrano doktor, a Mexikói Nemzeti Egyetem társkutatója. Az axolotl ikonikus státusza nem túlzás, hiszen az azték legendák szerint a lény egy isten salamandra formájában – a tűz és a villám istene, Xolotl, aki salamandrává öltözik.

Zambrano doktor folytatta: „Ha helyre tudjuk állítani ezt a [nedves élőhelyet], és vissza tudjuk hozni az axolotl populációját egy több mint 20 milliós városban, akkor azt hiszem, van remény az emberiség számára.” Az állatok szabadon bocsátásának előkészítése érdekében a kutatók helyi gazdálkodókkal és önkéntesek csapatával együttműködve „menedékhelyeket” hoztak létre az axolotlok számára. Természetes szűrőrendszereket telepítettek a víz tisztítására. A tudósok két helyszínen engedték szabadon a fogságban nevelt állatokat – az egyik Xochimilcóban, a másik pedig egy elhagyott kőfejtőben volt, amely évtizedek alatt „mesterséges nedves élőhellyé” alakult. Minden állatot rádiótartózkodási eszközzel láttak el. „A csodálatos hír, hogy mindannyian túlélték” – mondta Ramos doktor a BBC Newsnak. „És nemcsak, hogy túlélték, hanem azok, akiket újra el tudtunk kapni, súlyt is növeltek – tehát vadásznak.”

A megfigyelés érdekes betekintéseket nyújtott az axolotl viselkedésébe is. „Azt találtuk, hogy egyesek több időt töltenek egy másik egyed mellett – mintha kialakítanának kis barátságokat” – magyarázta Ramos doktor. Ironikus módon ezek a karizmatikus salamandrák a világ laboratóriumaiban és házi akváriumaiban is megtalálhatók több százezer példányban. A faj biológiailag lenyűgöző, mivel képes bármilyen sérült vagy elveszett testrészét regenerálni. Jelenleg kutatások folynak annak megértésére, hogy ezt a képességet orvosi célokra hogyan lehetne hasznosítani. Azonban a Mexikóváros mocsaras élőhelyein még rengeteg munka vár a kutatókra ahhoz, hogy megtisztítsák és helyreállítsák az élőhelyet, és lehetőséget adjanak a vadon élő axolotl számára a felépülésre. „Sok állat világszerte elveszíti az élőhelyét” – mondta Ramos doktor. „A helyreállítási projektek nem könnyűek, de megvalósíthatók – csak sok emberre van szükség.” A tudományos közösség hangsúlyozta, hogy bárki részt vehet a segítségnyújtásban, és nem szükséges tudósnak lenni ahhoz, hogy valaki hozzájáruljon a környezet megóvásához.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm2xr2jzelyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük