Hírek,  Mindennapok

Ki Robert Prevost, az új XIV. Leó pápa?

A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentették Robert Francis Prevost nevét, és a tömeg azonnal az „Éljen a Pápa!” skandálásába kezdett. Prevost, aki 69 éves, a 267. pápaként lép a trónra, és Leo XIV néven fogja betölteni ezt a tisztséget. Ő az első amerikai, aki pápa lett, ám Latin-Amerikához is szorosan kötődik, hiszen hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban. Prevost 1955-ben, Chicagóban született spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Fiatal korában ministráns volt, majd 1982-ben pappá szentelték. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, ahol lelkipásztorként és prior-ként szolgált szülővárosában. Perui állampolgársággal is rendelkezik, és emlékezetes figurának számít, aki a marginalizált közösségekkel dolgozott, és hidakat épített a különböző társadalmi csoportok között.

Prevost tíz évet töltött helyi plébánosként, valamint tanárként egy szemináriumban Trujillóban, Peru északnyugati részén. Pápaként első szavaiban tiszteletteljesen emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. „Még mindig halljuk a fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket” – mondta. „Egyesülve és kéz a kézben Istennel, haladjunk együtt előre” – tette hozzá a lelkes tömegnek. Az új pápa beszélt az Ágoston-rendi szerzetesrendben betöltött szerepéről is. 2014-ben Ferenc kinevezte a Chiclayo püspökévé Peruban. A latin-amerikai püspökökért felelős dicasterium prefektusaként végzett magas rangú munkája miatt jól ismert a bíborosok körében, hiszen feladata a püspökök kiválasztása és felügyelete volt. 2023 januárjában érsekké léptették elő, és néhány hónapon belül Ferenc bíborossá nevezte ki.

Leo XIV pápasága alatt külön figyelmet kap, hogy folytatja-e elődje reformjait a római katolikus egyházban. Prevostról úgy tartják, hogy osztja Ferenc nézeteit a migránsokról, a szegényekről és a környezetről. John Lydon, egykori szobatársa a BBC-nek úgy nyilatkozott Prevostról, mint „nyitott”, „közvetlen” és „nagyon aggódó a szegényekért”. Prevost személyes hátteréről elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem… De a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák és spanyolok… Nagyon katolikus családban nevelkedtem, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébánián” – tette hozzá.

Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán a második pápának nevezte, aki az amerikai kontinensről származik (Ferenc Argentínából való). Az utóbbi hónapokban úgy tűnik, hogy megkérdőjelezte JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke nézeteit. A nevében működő közösségi média fiók megosztott egy posztot, amely kritikát fogalmazott meg a Trump-adminisztráció egy amerikai állampolgárt El Salvadorba való kiutasítása miatt, valamint egy kritikát egy Vance által adott televíziós interjúval kapcsolatban. „JD Vance téved: Jézus nem kér minket, hogy rangsoroljuk a mások iránti szeretetünket” – olvasható a posztban, amely a National Catholic Reporter weboldalon megjelent kommentár címét ismételte.

Perui ideje alatt Prevost sem tudta elkerülni a szexuális visszaélések botrányait, amelyek beárnyékolták az egyházat, habár a püspöksége határozottan tagadta, hogy bármilyen eltussolásban részt vett volna. Leo név választásával Prevost elköteleződést jelez a dinamikus társadalmi kérdések iránt, állítják a szakértők. Az első Leo névvel rendelkező pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, Attilával találkozott, és meggyőzte őt, hogy ne támadja meg Rómát. Az utolsó Leo pápa 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és befolyásos írást írt a munkavállalói jogokról.

A bostoni egykori érsek, Seán Patrick O’Malley a blogján azt írta, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amely széles körben a szociális igazságosság örökségével van összekapcsolva, amelyet XIII. Leo pápa képviselt, aki az ipari forradalom, a marxizmus kezdetének és a széleskörű bevándorlás időszakában volt pápa”. Leo XIV pápának az LMBTQ-kérdések iránti álláspontja nem világos, de néhány csoport, köztük a konzervatív Bíborosi Kollégium, úgy véli, hogy lehet, hogy kevésbé támogatja Ferencet. Leo XIV támogatta Ferenc pápának azt a döntését is, amely lehetővé tette, hogy nők csatlakozzanak a püspöki dicasteriumhoz első alkalommal. „Többször is láttuk, hogy a véleményük gazdagítja a folyamatot” – mondta a Vatikáni Híreknek 2023-ban. 2024-ben a Katolikus Hírszolgálatnak nyilatkozva azt mondta, hogy a nők jelenléte „jelentősen hozzájárul a megkülönböztetés folyamatához, amikor keressük a legjobb jelölteket, akik szolgálhatják az egyházat püspöki hivatalban”. Anna Rowlands szerint a pápa „kissé túlterheltnek” tűnt, de nyugalma is „fokozódott”. A római katolikus Salford püspöke üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását, hiszen Robert Prevost, aki Chicagóban született, a legelső észak-amerikai pápává vált. A bíborosok a Sixtus-kápolnában csatlakoztak az újonnan kinevezett pápához egy imával kezdődő szertartás keretében. A hagyományoknak megfelelően az újonnan megválasztott pápáknak nevet kell változtatniuk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0ln80lzk7ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük