Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom alámerült a rendőri intézkedések után

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik a transzparenseiket, felöltik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat. Ez a rutinszerű előkészület már sokszor megtörtént az elmúlt három évben, amely során leveseket öntöttek ki, kukoricakeményítő festéket spricceltek, és rengeteg utat blokkoltak. E tevékenységeik következtében a klímaaktivisták csoportja az Egyesült Királyság egyik legrosszabbul megítélt kampánycsoportjává vált. A szombati rendezvényre, amely London központjában zajlik, több száz aktivista érkezésére számítanak. Azonban a JSO összejövetele most egészen más lesz, mint a korábbiak. Először is, nem titok. Másodszor pedig, valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zavargások, mint korábban. Valójában ez a csoport utolsó tüntetése, hiszen ők maguk is bejelentették, hogy „fellógatják a fényvisszaverős mellényeket” és befejezik a civil engedetlenségi kampányukat. Az aktivisták hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel a kormány politikája most már magában foglalja a követelésüket, miszerint nem kellene új olaj- és gázlicenceket kiadni. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavaró tüntetések kezelésére bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója elmondta, hogy a szombati esemény egy „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat csináltunk együtt, és annyira megbíztunk egymásban” – mondta. Az aktivisták nem az egyetlenek, akik ünnepelni fognak. Sok autós, akit a csoport tevékenységei késleltettek, a művészet iránti elkötelezett emberek, akik felháborodtak a nagy festmények elleni támadásokon, illetve a sport- és színházrajongók, akiket a rendezvényeik zavartak, szintén örülnek, hogy végre búcsút mondhatnak a JSO-nak. A rendőrség számára sem volt könnyű feladat a JSO tüntetések kezelése, hiszen ez több ezer óra rendőri időt emésztett fel és milliókba került. 2023-ban a Met Police közölte, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket is felvet, például hogy valóban véget ér-e a zavaró klímavédelmi tüntetések kora az Egyesült Királyságban, vagy pedig a csoportok a föld alá vonulva új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímaakciókat indíthatnak. A stratégiai kérdések is felmerülnek: a JSO tevékenységei ellenére a nyilvánosság jelentős része ellenségesen viszonyult hozzájuk, így felmerül a kérdés, hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom a hasonló reakciókat a jövőben. A JSO modellje kisebb, elkötelezett aktivistákból álló csoportokat foglalt magában, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy nyilvános felháborodást okozzanak. Ezeknek azonban szigorú belső szabályai voltak, például az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivisták felelősségre vonhatósága is fontos szempont volt.

A rendőrség, a közvélemény haragja és a negatív médiat coverage következtében új hatásköröket követelt a „környezetvédelmi őrültek” és más tüntetők megállítására. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Ítélet és Bíróság törvény hozta, amely megbüntethetővé tette a „szándékosan vagy gondatlanul okozott közszolgáltatási zavarokat”. Az új törvények a közszolgáltatást zavaró cselekedetek széles spektrumát foglalták magukban, és a hatóságok ezáltal új jogi utakat nyitottak meg. A következő évben bevezetett Közrendvédelmi Törvény pedig még inkább kiterjesztette a rendőrség jogait a tüntetések kezelésére, így új bűncselekményeket is bevezettek, mint például az „objektumhoz való rögzítés” vagy a komoly zavarokat okozó alagútásás. A jogi változások következtében a bíróságok zömében elutasították a tüntetők azon jogát, hogy „jogos indokkal” érveljenek tetteik mellett.

A JSO megszűnésével a klímavédelmi aktivisták új megközelítésekhez folyamodtak. A Shut the System (STS) nevű csoport például bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen. Mások, mint a Citizen’s Arrest Network (CAN), jogi úton próbálják érvényesíteni a jogaikat, és a közigazgatás ellen lépnek fel. A klímavédelmi mozgalom jövője tehát bizonytalan, a JSO példáján keresztül pedig világossá vált, hogy a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem feltétlenül működnek. A klímaváltozás elleni küzdelemben a fenntartható és jogszerű módszerek keresése most kulcsfontosságú feladat a mozgalom számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük