Gazdaság,  Tech

Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket árvizek és tüzek elleni technológiákba

Amikor a Babet vihar 2023-ban lecsapott Nottingham Trowell városára, Claire Sneddon úgy érezte, hogy otthona biztonságban van. 2021-ben, amikor megvásárolta a házat, az ingatlanügynök azt mondta neki, hogy az előző évben tapasztalt árvíz, amely ugyan elérte, de nem érintette az ingatlant, egyszeri esemény volt, és hogy árvízvédelmi intézkedéseket fognak bevezetni a cul-de-sac-ban található ingatlanok védelme érdekében. Azonban amikor a Babet vihar két évvel később végigsöpört az Egyesült Királyságon, Ms Sneddon otthona belső árvíz áldozatává vált, miután több napon át tartó esőzések következtek be. „Tudtuk, hogy víz fog felgyülemleni a cul-de-sac-ban, de senki sem számított arra, hogy belül is eláraszt minket. Viszont a víz öt órán át bejutott az ingatlanba,” mondta. „A víz elérte a padlódeszkák tetejét. Az összes padlót, faanyagot és az alsó konyhai részeket ki kellett cserélni, ami majdnem 12 hónapig tartott.” Az összesen 45 000 fontot kitevő végső biztosítási számla mellett Ms Sneddon szerencsésnek érezte magát, mert jogosult volt egy kormányzati programra, amely kedvező biztosítást kínál a magas árvíz kockázatú területeken élő háztulajdonosoknak. Bár nagyon szereti a környéket, a szomszédait és a házat, az időjárás most stresszt okoz számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint néhány napig esik, vagy ha néven nevezett vihar érkezik. Bárcsak többet tettünk volna azért, hogy megértsük a kockázatokat. A felmérés azt mutatta, hogy az ingatlan közepes árvíz zónában fekszik, de nem volt sok részlet, csak az árvíz zónákról készült térképek.”

A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például árvízek, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Miközben talán már késő van Ms Sneddon és más háztulajdonosok számára, új eszközöket fejlesztenek ki, hogy segítsenek az embereknek és a vállalatoknak felmérni a klímapolitikai kockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árvíz Kockázatértékelését (NaFRA), amely bemutatja az angliai folyók, tengerek és felszíni víz által okozott árvíz kockázatát, valamint a jövőbeni kockázatokat. Az ügynökség saját adatait ötvözte a helyi hatóságok és a Meteorológiai Szolgálat klímaadataival. Emellett frissítették a Nemzeti Tengerparti Eroziokockázati Térképet (NCERM) is, amely utoljára 2017-ben került frissítésre. Az új NaFRA adatok szerint Angliában akár 6,3 millió ingatlan található árvíz kockázatának kitett területeken, és a klímaváltozással ez a szám akár nyolcmillióra is nőhet 2050-re. „Az elmúlt néhány évben arra törekedtünk, hogy átalakítsuk az árvíz- és tengerparti eróziós kockázatokkal kapcsolatos megértésünket Angliában, a legjobb elérhető adatokra építve… valamint javított modellezésre és technológiai fejlesztésekre,” mondta Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvízkockázati stratégiáért felelős igazgatója. „Ha figyelembe vesszük a legfrissebb klímaelőrejelzéseket, akkor a középkorú évszázadra a tulajdonok egynegyede árvíz kockázatának kitett területen található.”

A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi egy portál elindítását, ahol a felhasználók ellenőrizhetik hosszú távú árvíz kockázatukat. Hasonló források léteznek Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is az ABI segítségével. „Már nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra,” mondta Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója. A londoni székhelyű klímaváltozási kockázatokkal foglalkozó cég digitális ikertestvért kínál a Föld számára, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok potenciális hatását szimulálja ingatlanokra, infrastruktúrára és eszközökre különböző kibocsátási forgatókönyvek mellett. „Bár sok klímaváltozási modell meg tudja mondani, mennyi csapadékra számíthatunk, nem mondja el, mi történik, amikor ez a víz a földre érkezik,” mondta. „A modellek például szimulálják, hogy mi történik, amikor a víz leérkezik, merre halad, és milyen hatással lesz az árvíz.” Miközben a bankok és más hitelezők tesztelik termékeiket, az ingatlanfejlesztő cégek már használják szolgáltatásaikat új fejlesztések tervezésekor. „Bejelentkeznek a platformunkra, és azonosítják a helyszíneket és a meglévő épületkészletet, amiért kockázati besorolást és súlyossági mutatókat kapnak a kockázatok alapján,” mondta Ahmed.

A világ sok részén sokkal szélsőségesebb időjárási jelenségek zajlanak, mint az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Államokban januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein. Eközben a tavaly októberben lecsapó Milton hurrikán várhatóan az egyik legdrágább hurrikán lesz, amely Floridát érinti. Az biztosítók költségeinek kezelésében segít a New York-i székhelyű Faura, amely az otthonok és kereskedelmi épületek ellenállóságát elemzi. „Megvizsgáljuk az ingatlan különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél,” mondta Faura társalapítója, Valkyrie Holmes. „Megmondjuk a cégeknek és a háztulajdonosoknak, hogy az ingatlanuk állni fog-e egy katasztrófa után, nem csak azt, hogy egy katasztrófa bekövetkezik-e az adott területen.” A Faura értékelései műholdas és légi felvételeken, valamint felmérési és katasztrófa-jelentési adatokon alapulnak. „A biztosítótársaságok technikailag rendelkeznek azokkal az adatokkal, amelyekkel ezt meg tudják tenni, de nem építették ki azokat a modelleket, amelyek ezt mennyiségileg meghatároznák,” mondta Holmes.

Más szolgáltatások is megjelennek a házvásárlók számára. Az Egyesült Államokban a Redfin cég, amely ingatlanokat értékesít, megbecsüli a természetes katasztrófák, például árvízek és erdőtüzek előfordulásának százalékos esélyét a következő 30 évben minden ingatlanra vonatkozóan. „Ha az emberek két azonos elrendezésű házat néznek ugyanabban a szomszédságban, akkor a klímaváltozási kockázat döntő tényező lehet,” mond

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjd39klk2ppo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük