Hírek,  Mindennapok

Izraeli erők bezárják az ENSZ által üzemeltetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben

A közelmúltban jelentős események zajlottak le Jeruzsálemben, amelyek aggasztó következményekkel járnak a palesztin gyermekek oktatása szempontjából. Az izraeli fegyveres biztonsági erők három iskolát zártak be, amelyeket az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége, az UNRWA üzemeltetett a város keleti részén, amelyet Izrael annexált. A Shuafat menekülttáborban található iskolákból több száz palesztin diákot küldtek haza, miután a tanórák kezdetén izraeli erők érkeztek a helyszínre.

Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa, éles kritikát fogalmazott meg az izraeli hatóságok ellen, mondván, hogy azok megtagadják a gyermekektől az alapvető tanuláshoz való jogot. Lazzarini hangsúlyozta, hogy ez a lépés nyilvánvalóan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot. Az izraeli kormányzat korábban már bejelentette, hogy betiltja az UNRWA működését, és azzal vádolja az ügynökséget, hogy kapcsolatban áll a Hamasszal, amelyet az UNRWA határozottan tagad, hangsúlyozva pártatlanságát.

A Shuafat iskolája előtt készült videók tanúsága szerint a diákok, köztük lányok egyenruhában, ölelték meg egymást, miután értesültek az izraeli erők érkezéséről. Az iskola falára kihelyezett záróparancs szerint tilos volt az oktatási intézmények működtetése, a tanárok alkalmazása, valamint a diákok beengedése. Az UNRWA tájékoztatása szerint a záráskor több mint 550, 6 és 15 év közötti diák volt jelen, és az ügynökség egyik munkatársát is őrizetbe vették. Ezt a helyi UNRWA igazgatója „traumatikus élménynek” nevezte, amely azonnali veszélyt jelent a gyermekek oktatási lehetőségeire.

A zárás nem csupán a Shuafatban található iskolákat érintette; az izraeli rendőrség három másik iskola előtt is megjelent Jeruzsálem keleti részén, kényszerítve az ottani diákokat is, hogy hazatérjenek. Philippe Lazzarini a közösségi médiában megosztott bejegyzésében megjegyezte, hogy az iskolák megtámadása és bezárása világosan tükrözi a nemzetközi joggal való szembenállást. Hozzátette: „Ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek sérthetetlen helyszínei, és az izraeli hatóságok a záróparancsok végrehajtásával megtagadják a palesztin gyermekektől a tanuláshoz való alapvető jogot.” Lazzarini sürgette, hogy az UNRWA iskoláinak továbbra is nyitva kell maradniuk, hogy megőrizzék egy egész generáció oktatási lehetőségeit.

A palesztin hatóság, amely a Nyugati Part olyan részeit irányítja, amelyek nem izraeli ellenőrzés alatt állnak, a lépést a gyermekek oktatáshoz való jogának megsértéseként értékelte. Emellett több ország, köztük az Egyesült Királyság, az EU, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán is kiállt az UNRWA iskoláit érintő záróparancsok ellen, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt. A brit konzulátus Jeruzsálemben hangsúlyozta, hogy az UNRWA 1950 óta működik Kelet-Jeruzsálemben az ENSZ Közgyűlésének megbízása alapján, és Izrael köteles a nemzetközi humanitárius jog alapján támogatni minden olyan intézményt, amely a gyermekek oktatásával foglalkozik.

A helyzet összetett, mivel Izrael 1967-ben, a Közel-Kelet háborúja során foglalta el Kelet-Jeruzsálemet, majd 1980-ban effektíve annektálta, amit a nemzetközi közösség többsége nem ismer el. Palesztinok számára Kelet-Jeruzsálem a jövőbeli államuk fővárosaként szolgál. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Kelet-Jeruzsálemben, míg a palesztinok száma körülbelül 390 000. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja a területen és a Nyugati Part más részein létesült telepeket, amit az Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is alátámasztott, bár Izrael vitatja ezt a megállapítást. Az UNRWA ügynökségek úgy nyilatkoztak, hogy nem fognak együttműködni a tervezett rendszerrel, mivel az „fegyveresíti” a segélyezést, ami tovább bonyolítja a már így is feszült helyzetet.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqxej00w3wno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük