
A Wikipedia jogi harcot indít a hiányos online biztonsági szabályok ellen
A Wikipédia, mint a világ egyik legnagyobb és legfontosabb online enciklopédiája, jogi lépéseket tesz az Egyesült Királyság új Online Biztonsági Törvénye (OSA) ellen. A Wikimedia Alapítvány, amely támogatja ezt a nonprofit kezdeményezést, bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon rendelkezéseivel kapcsolatban, amelyek potenciálisan veszélyeztethetik a Wikipédián önkéntesen dolgozó szerkesztők biztonságát és képességét a káros tartalom kiszűrésére. Az alapítvány vezető jogásza, Phil Bradley-Schmieg hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy most védeniük kell a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól.
A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett az Online Biztonsági Törvény végrehajtása mellett, de nem tudott nyilatkozni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. Szakértők szerint ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, bár annak csak egy szűk része van terítéken. Az OSA terjedelme rendkívül széles és bonyolult, amely elkerülhetetlenül hatással van az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más emberi jogaira. Ahogy a törvény egyre több rendelkezése lép életbe, várható, hogy további jogi kihívások is felmerülnek.
Az Online Biztonsági Törvény megköveteli, hogy az Ofcom, a brit hírközlési szabályozó hatóság, különböző tényezők alapján kategorizálja a platformokat, beleértve a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Az „1. kategóriás” besorolást kapott oldalak, amelyek a legmagasabb szintű kötelezettségekkel bírnak, további felelősségekkel szembesülnek a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. A Wikipédia attól tart, hogy a törvényben foglalt fogalmak annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelenthetnek arra nézve, hogy a Wikipédia is ebbe a kategóriába kerüljön. Ha ez megtörténne, az komoly következményekkel járna az önkéntes szerkesztők számára, akik világszerte dolgoznak a tartalom minőségének fenntartásán.
A Wikimedia Alapítvány kiemelte, hogy az OSA új kötelezettségei között szerepelhetne a szerkesztők személyazonosságának ellenőrzése, ami a véleményük szerint adatvédelmi megsértéshez, zaklatáshoz és jogi problémákhoz vezethet. Rebecca MacKinnon, az alapítvány globális érdekérvényesítési alelnöke elmondta, hogy a Wikipédia önkéntesei már jelenleg is hatékonyan tartják távol a káros tartalmakat a platformtól. Az alapítvány arra figyelmeztetett, hogy ha az önkéntesek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia számára való hozzájárulás során, akkor elkerülik a vitás témákat, ami a tudásbázis minőségét csökkenti.
A Wikimedia Alapítvány nem az OSA általános megkérdőjelezésére törekszik, hanem a szabályozás azon részeire, az úgynevezett „Kategorizálási Szabályokra” fókuszál, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt a legszigorúbb kötelezettségek alá eső platformok kiválasztásáról. Az alapítvány érvelése szerint a jelenlegi definíciók nemcsak a Wikipédiát érintheti hátrányosan, hanem figyelmen kívül hagyhatja azokat a platformokat is, amelyek valóban szigorúbb szabályozás alá tartoznak.
Phil Bradley-Schmieg blogposztjában kifejtette, hogy a szabályozások nemcsak a Wikipédia mint alacsony kockázatú „kivétel” túlszabályozásához vezethetnek, hanem sok olyan szolgáltatást is figyelmen kívül hagynak, amelyek valóban aggasztóak lehetnek a brit társadalom számára. A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy már most is eredményesen dolgozik a káros tartalom kiszűrésén, például a 2024-es southporti gyilkosságok után önkéntesei éjt nappallá téve dolgoztak a megbízható és semleges információk biztosításán.
A jogi szakértők szerint a Wikimedia Alapítvány előtt komoly kihívások állnak, hogy meggyőzzék a bíróságot arról, hogy a szabályozások kibocsátása jogellenes volt. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere elmondta, hogy általában nehéz érvényesíteni egy bírósági felülvizsgálatot, amely a szabályozások ellen irányul. Az Ofcom egyelőre nem kategorizált semmilyen szolgáltatást, de már információkat kért számos oldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várja a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozata szerint tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy kihívja a kategorizálási szabályokat.

