
Starmer taktikája: lassítás és gyorsítás Trump vámintézkedéseire válaszul
Az Egyesült Királyság politikai vezetése éppen egy jelentős gazdasági válság közepén áll, amelyet a világ két legnagyobb gazdasági hatalmának, az Egyesült Államoknak és Kínának a konfliktusa okoz. Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter mindannyian különböző helyszínekről figyelik a helyzet alakulását, miközben a tőzsdék zuhanása és a kereskedelmi feszültségek egyre érezhetőbbek a brit gazdaságban is. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Trump elnök 10%-os vámot vezetett be minden importtermékre, beleértve az Egyesült Királyságot is, míg Kína viszontválaszlépéseket tett, újabb vámtételeket bevezetve.
A brit kormányban a helyzet kezelésére irányuló erőfeszítések jelenleg a háttérben zajlanak. A miniszterek folyamatosan tárgyalnak arról, hogyan lehetne csökkenteni a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat, és milyen lehetőségeik vannak arra, hogy megállapodást kössenek az Egyesült Államokkal. Sir Keir Starmer a vidéki rezidenciáján, Chequersben tölti a hétvégét, telefonon próbál kapcsolatot teremteni a szükséges amerikai tárgyalókkal, azonban eddig nem érkeztek meg a valóban fontos hívások. Trump korábban már utalt arra, hogy lehetőség van arra, hogy az Egyesült Királyság mentesüljön a vámok egy részétől, a februári sajtótájékoztatójuk során, de azóta a tárgyalások megakadtak.
A brit kormány javaslatai között szerepeltek a villanyautókra vonatkozó szabályok enyhítése, a technológiai cégek adózásának módosítása, valamint az online biztonsági szabályok átgondolása. Azonban a legutóbbi bejelentések után, amelyek Trump új vámpolitikáját tartalmazták, a brit kormány számára a lehetőségek szűkültek. Egy kormányzati forrás megjegyezte, hogy most már várják, hogy az amerikai Fehér Ház hogyan reagál, és vajon hajlandóak lesznek-e újra tárgyalni.
A várakozások szerint, ha a megállapodás létrejön, az valószínűleg nem lesz részletes kereskedelmi egyezmény, hanem inkább alapelveken nyugvó megállapodás. Ezenkívül a brit kormány nem ül tétlenül, hanem próbálja felgyorsítani a már meglévő terveit, mint például az ipari stratégiát, amely a jövő hónapban várható. Ezt a stratégiát az Egyesült Királyság gazdasági helyzetének javítására és új befektetések vonzására tervezték, de a kérdés, hogy vajon az időpontot előre tudják-e hozni.
A kormányzati tisztviselők az elmúlt hetekben már jelezték, hogy felkészültek a legrosszabb forgatókönyvekre, és egy titkos kabinetbizottság is ülésezett a vámok bevezetésének lehetséges következményeivel kapcsolatban. Azonban most, hogy a vámok életbe léptek, a válasz egyelőre az, hogy nem reagálnak, és a következő négy hétben inkább a vállalatok véleményét kérdezik meg arról, hogy mit szeretnének a kormánytól.
A brit kormány nem siet, és egyelőre nem mutat érdeklődést új vámok bevezetésére, hiszen sok képviselő számára a munkanélküliség kérdése a legfontosabb. Egy politikai forrás megjegyezte, hogy a kabineten belül is voltak kérdések a stratégia helyességéről, de a héten nem merültek fel komoly ellenérvek. A kormány ehelyett arra összpontosít, hogy a meglévő terveit gyorsabban megvalósítsa, mivel a Trump által generált gazdasági feszültség lehetőséget adhat arra, hogy a brit gazdaság alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez.
A brit kormány nemcsak az amerikai vámokkal foglalkozik, hanem a gazdasági helyzet javítására is igyekszik lépéseket tenni. Az elkövetkező hetekben a kormányzati tisztviselők arra fognak törekedni, hogy a lehető leggyorsabban reagáljanak a piaci változásokra. A helyzet tehát folyamatosan változik, és a brit kormány számára kulcsfontosságú feladat, hogy megtalálja a legjobb megoldásokat a válság kezelésére, miközben figyelemmel kíséri a nemzetközi eseményeket és azok hatásait a brit gazdaságra.

