
A Bank vezérigazgatója: Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey nemrégiben kijelentette, hogy az Egyesült Királyságnak most újra kell építenie kereskedelmi kapcsolatait az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás után. Bailey a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem foglal állást a Brexit ügyében, azonban megjegyezte, hogy a Brexit utáni kereskedelmi visszaesés megfordítása kifejezetten előnyös lenne.
Jelenleg a brit kormány az EU-val folytat tárgyalásokat a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok újraszervezéséről, amelyre a hónap végén sor kerülő csúcsértekezlet előtt kerül sor. Az Egyesült Államokkal kötött megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy az Egyesült Királyság állategészségügyi egyezményt kössön az EU-val, amely magában foglalja a szabványok harmonizálását, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer, mezőgazdasági termékek és halászati export terén.
A legutóbbi brit-amerikai megállapodás keretében a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az Egyesült Királyságból érkező bizonyos autók importvámját, és lehetővé teszi, hogy néhány acél- és alumíniumtermék vámmentesen lépjen be az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a megállapodás keretein belül 10%-os vámot fenntartanak a brit áruk túlnyomó többségére. Bailey, amikor arról kérdezték, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között milyen hatással lenne a gazdaságra és az inflációra, azt válaszolta: „Ez előnyös lenne – egy nyitottabb gazdaság kialakítása az Európai Unióval kereskedni.” Kiemelte, hogy az EU a legnagyobb kereskedelmi partnerük, és fontos, hogy minden tőlük telhetőt megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne ártalmasak a hosszú távú kereskedelmi helyzetre.
Bailey azt is hozzátette, hogy az Egyesült Királyság nemzetközi kereskedelmi megállapodásai példát mutathatnak más országok számára. „Ez bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem lényeges” – mondta. Megjegyezte, hogy bár néha kicsit kilátástalannak tűnik a helyzet, reméli, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználva sikerül helyreállítani a világ kereskedelmi rendszerét.
A legutóbbi brit-amerikai megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, de fontos bizonyos szektorok számára. Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, idén második alkalommal csökkentette a kamatlábakat, azt állítva, hogy az infláció lassulása áll a lépés mögött. Az Egyesült Királyság inflációja csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra, amelyek milliók életére kihatnak.
Az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése tehát nemcsak politikai, hanem gazdasági szempontból is kulcsfontosságú. A Brexit óta eltelt időszakban tapasztalt kereskedelmi visszaesés arra figyelmeztet, hogy a jövőbeni megállapodások és a partnerségek jelentős hatással lehetnek a brit gazdaság stabilitására és növekedésére. Bailey szavai és a kormányzati tárgyalások során elért eredmények világosan jelzik, hogy a brit kormány elkötelezett a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése mellett, és minden eszközt igénybe kíván venni a gazdasági helyzet javítása érdekében.

