
Környezetvédelmi szakértők bírálják a Tata változások kezelését
Az Egyesült Királyság klímaváltozással foglalkozó tanácsadói éles kritikát fogalmaztak meg a legnagyobb brit acélgyár, a porttalboti üzem zöldebb acélgyártásra való átállásának kezelésével kapcsolatban. A szakértők szerint a kormányzati tisztségviselőknek jobban kellett volna tervezniük, és biztosítaniuk, hogy a helyi közösségek számára más zöld munkahelyek álljanak rendelkezésre. Az Independent Climate Change Committee (CCC) legfrissebb ajánlásában azt javasolja, hogy Wales érje el a nettó zéró kibocsátást, többek között elektromos járművek, hőszivattyúk és fák ültetése révén.
A walesi és brit kormányok közösen dolgoznak egy „erős vízió” kidolgozásán a régió jövőjére vonatkozóan, céljuk pedig „a tiszta energia szuperhatalmunk küldetésének” megvalósítása. A Tata Steel porttalboti acélművében 2024-ben lezárták a magaslati kemencéket, amely következtében több mint 2000 munkahely szűnt meg. A gyár bezárása a hagyományos acélgyártás végét jelentette, mivel a vállalat napi 1 millió fontot meghaladó veszteségekkel küzdött. A brit kormány 500 millió fontos támogatást nyújtott, és most 1,25 milliárd fontot fektet be egy új elektromos ívkemence felépítésébe, amely 2027-re készül el. Ez a technológia újrahasznosítja a hulladékfémet, de sokkal kevesebb munkavállalót igényel a helyszínen.
A változások drámai hatással lesznek Wales közvetlen üvegházhatású gáz kibocsátására. A magaslati kemencék folyamatosan szénnel működtek, és bezárásukkal Wales ipari kibocsátása több mint felére csökkent 2022 óta, állítja a CCC. Azonban a környezetvédők figyelmeztettek, hogy a porttalboti helyzet károsíthatja a klímavédelmi intézkedések iránti közpublicitást, ha az emberek úgy érzik, hogy ez munkahelyek elvesztésével és a nehézipar leépülésével jár.
A CCC jelentésében hangsúlyozta, hogy „fontos tanulságokat kell levonni”, és a walesi és brit kormányoknak jobban fel kellett volna készülniük. „Az Egyesült Királyság acélágazatának kihívásai évek óta világosak, és figyelembe véve ennek a helyszínnek a helyi gazdaságban betöltött jelentőségét, proaktív és hatékony átállási tervet kellett volna kidolgozni” – érveltek. A brit kormánynak lépéseket kellett volna tennie az ipari villamosenergia-árak versenyképességének növelése érdekében, és „korai és együttműködő” tárgyalásokat kellett volna kezdeményeznie a gyár tulajdonosai, munkavállalói és a közösség között.
A walesi kormány biztosíthatta volna, hogy a megfelelő képzési és átképzési programok már a bezárás előtt rendelkezésre álljanak, és kidolgozhatta volna a helyi ipari stratégiát, amely támogatja az alternatív munkahelyeket, például a fűtési szolgáltatások és a lebegő tengeri szélenergia terén. A bizottság szerint Port Talbot tapasztalatait most fel kell használni „a jövőbeli erőfeszítések irányítására más stratégiai és helyi szempontból jelentős kibocsátás-intenzív iparágak dekarbonizálásában”, például Pembroke olajfinomítóira hivatkozva.
Shaun Spencer, egykori acélmunkás, aki jelenleg elektromérnökök képzésével foglalkozó cégnél dolgozik, 100%-ban egyetértett a bizottság megjegyzéseivel. Figyelmeztetett, hogy az érzés, hogy „keserűség és neheztelés” uralkodik volt kollégái körében, „nagyon erős”. Hozzátette, hogy ez a megközelítés káros hatással volt „mindenki nettó zéróval kapcsolatos véleményére” és a brit és walesi kormányok tevékenységeinek támogatására, „különösen ezen a területen”.
Emma Pinchbeck, a CCC vezérigazgatója a BBC híradójában elmondta, hogy ami Port Talbotban történt, az „előre látható és megelőzhető” volt, és nem képezte a legjobb példát arra, hogy hogyan kellene kinéznie egy zöld átállásnak. Wales, hasonlóan az Egyesült Királysághoz, jogilag kötelező nettó zéró célkitűzést állított fel, ami azt jelenti, hogy 2050-re nem szabad több üvegházhatású gázt kibocsátania. A CCC független tanácsot ad arra vonatkozóan, hogy mennyi kibocsátás engedélyezett öt éves időszakokban, amelyeket „szén-dioxid költségveteteként” ismernek, és arra, hogy az Egyesült Királyság egyes országa hogyan érheti ezt el. Az utolsó költségvetet a 2031-35 közötti időszakra vonatkozóan javasolják, és a jelentés 73%-os csökkentést ajánl az átlagos éves kibocsátásban az 1990-es évekhez képest.
A jövőbeli csökkentések már inkább attól fognak függni, hogy mindannyian hogyan élünk. A CCC 16 „prioritás” ajánlást fogalmazott meg azonnali cselekvésre. Ezek között szerepel az emberek támogatása a házak jobb szigetelésében és alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési rendszerek telepítésében, elektromos járművek használatának ösztönzése vagy a tömegközlekedés választása. A bizottság azt javasolja, hogy 2033-ra a walesi utakon közlekedő autók és furgonok egyharmada elektromos legyen, és szinte a negyedének szüksége van hőszivattyúra vagy hasonló technológiára. A bizottság azt is hangsúlyozta, hogy a walesi kormánynak támogatnia kell a gazdálkodókat és a vidéki közösségeket abban, hogy „diverzifikálják jövedelmüket” az állattartásról az erdők létrehozása és a tőzegfennsíkok helyreállítása felé. 2022-ben a mezőgazdaság volt a harmadik legnagyobb kibocsátó szektor Walesben, a kibocsátás 16%-át képviselve. A jelentés szerint a szarvasmarha- és juhnyáj számának 19%-kal kell csökkennie 2033-ra a mezőgazdasági politika változásai és a hús- és tejfogyasztás csökkenése miatt is.
A Walesi Mezőgazdasági Szakszervezet (NFU Cymru) elnöke, Aled Jones, elmondta, hogy a walesi kormánynak „át kell gondolnia és figyelembe kell vennie”, hogy ez az ajánlás „megfelel-e a walesi körülményeknek”. A walesi kormány megköszönte a CCC jelentését, amelyet most „áttekintenek és felhasználnak a negyedik szén-dioxid költségvetet szabályozásának megállapításához az év végéig”. Egy szóvivő elmondta, hogy a walesi kormány együttműködik a brit kormánnyal, a helyi hatóságokkal és a kulcsszereplőkkel a Tata Steel UK átmeneti tanács keretében, hogy támogassa az érintett egyéne

