
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a közelmúltban javasolt egy újabb lépést a kereskedelmi háború enyhítése érdekében, amely a világ két legnagyobb gazdaságát érinti. A legfrissebb nyilatkozatában Trump a közösségi médiában azt írta, hogy szerinte 80%-os vám a Kínából érkező termékekre „megfelelő” lenne. Ez a kijelentés a svájci kereskedelmi tárgyalások előtt hangzott el, amelyek célja a két ország közötti feszültségek csökkentése volt. A kínai külügyminiszter-helyettes, Hua Chunying is magabiztosan nyilatkozott a közelgő találkozó előtt, hangsúlyozva, hogy Peking „teljes bizalommal” bír abban, hogy képes kezelni a kereskedelmi kérdéseket az Egyesült Államokkal.
Mióta Trump áprilisban 145%-os vámot vetett ki a Kínából érkező termékekre, a pénzügyi piacokon megdöbbentő reakciók indultak el, és a két ország közötti kereskedelem jelentősen csökkent. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint a kínai export az Egyesült Államok felé több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja meghaladta a várakozásokat, 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mind Washington, mind Peking gazdasági nyomás alatt áll, ami arra utal, hogy a közelmúltban mindkét fél részéről érkezett jelzések a kereskedelmi feszültségek enyhítésére utalnak.
A kereskedelmi tárgyalások bejelentése, amely az első lépésnek számít a feszültségek csökkentésére, számos szakértő szerint fontos mérföldkő, de figyelmeztettek, hogy ezek a tárgyalások valószínűleg hosszadalmasak lesznek. Stephen Olson, egy korábbi amerikai kereskedelmi tárgyaló azt mondta, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségeket nem fogják rövid időn belül megoldani, és bármiféle vámcsökkentés, amely a találkozón születhet, valószínűleg „kevésbé jelentős” lesz.
A tárgyalásokat az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Scott Bessent és Kína miniszterelnök-helyettese, He Lifeng vezeti. Olson hozzátette, hogy mindenki tisztában van azzal, hogy a végső megállapodás eléréséhez mindkét elnök aktív részvételére szükség lesz. Más kereskedelmi szakértők is megjegyezték, hogy még ha a Trump által bevezetett új vámokat eltörölnék, a két ország között továbbra is jelentős problémák állnának fenn. Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap Kína-ügyekért felelős korábbi vezetője a BBC News-nak elmondta, hogy a reális cél valószínűleg csupán a bilaterális vámok csökkentése lehet, ami továbbra is magas vámkorlátokat és különféle egyéb megszorításokat hagyna életben.
Trump pénteken a közösségi médián keresztül arra kérte Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok számára. Azt is kijelentette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B-re” bízza. Csütörtökön arról beszélt, hogy várakozásai szerint „nagyon barátságos” megbeszélésre számít. A két ország közötti tárgyalásokra mindössze két nappal azt követően kerül sor, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra vonatkozó importvámokat, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba, cserébe új hozzáférést kínálva az amerikai marhahúshoz és más exporttermékekhez.
A világ különböző országaiban egyre több kormány próbál hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban életbe lépnének az Egyesült Államok által bevezetett magas vámok. Trump áprilisban „kölcsönös vámokat” jelentett be számos országra, de ezt követően 90 napra felfüggesztette a vámokat, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy női kültéri ruházati céget működtető vállalat, amely Idaho államban található, súlyosan érintett a vámok miatt, hiszen a termékek szállítási költségei drámaian megemelkedtek. Cassie Abel, a cég vezérigazgatója a BBC Today programjában elmondta, hogy egy beérkező megrendelésük körülbelül 700 000 dollár értékű árut tartalmaz, amelynek szállítása most már 1,2 millió fontba kerül, a korábbi 200 000 font helyett. Abel hozzátette, hogy most a cég egyes részeinek eladását fontolgatja, hogy készpénzt tudjon előteremteni.

