Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy magáncégek segítenek a gázai humanitárius segítségnyújtásban a ENSZ aggodalmai ellenére

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert dolgoznak ki a humanitárius segítségnyújtás érdekében a gázai palesztinok számára, magáncégeken keresztül, miközben Izrael blokádja már a harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztó központokat” fognak létrehozni, amelyek biztonsági vállalkozók védelmét élvezik, és kezdetben több mint egymillió ember számára fognak élelmet és egyéb alapellátmányokat biztosítani. Az új rendszer célja, hogy megakadályozza, hogy a Hamasz ellopja a segélyt. Huckabee tagadta, hogy Izrael részt venne a segélyek szállításában vagy elosztásában, de hozzátette, hogy az izraeli erők védik a központok körüli területet. A terv körüli viták közepette az ENSZ ügynökségei megerősítették, hogy nem hajlandók együttműködni, mert úgy vélik, hogy a segély „fegyverrel” válhat a konfliktusban.

Az OCHA, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinálásáért Felelős Hivatala szóvivője, Jens Laerke a BBC-nek azt nyilatkozta Genfben, hogy „csak olyan erőfeszítésekben kívánunk részt venni, amelyek összhangban állnak az alapelveinkkel”. Hozzátette: „Nincs ok arra, hogy olyan rendszert alakítsunk ki, amely ellentétes bármely elveket valló humanitárius szervezet DNS-ével.” Március eleje óta Izrael teljesen leállította a Gázába irányuló ellátmányokat, beleértve az élelmiszert, menedékhelyeket, gyógyszereket és üzemanyagot is, ami humanitárius válsághoz vezetett a terület 2,1 milliós lakossága számára. Az OCHA szerint a gázai közösségi konyhák egyharmada az utóbbi két hétben kénytelen volt bezárni az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt. Ezek között volt a World Central Kitchen két utolsó mezői konyhája is, amely napi 133 000 étkezést biztosított, de kedden elfogytak az alapanyagok.

A helyi piacokon az alapvető élelmiszerek árai is az egekbe szöktek, például egy 25 kg-os lisztes zsák ára 415 dollárra emelkedett Gázai városban, ami harmincszoros növekedés az február végi árakhoz képest. Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnök sürgős ügyként tekint a gázai segélyre, és csapata arra volt megbízva, hogy „mindent megtegyenek a gyorsabb segélyezés érdekében”. Izrael és az Egyesült Államok a Hamaszt vádolják azzal, hogy ellopja a segélyt.

Az ENSZ és más ügynökségek azonban állítják, hogy rendelkeznek erős felügyeleti mechanizmusokkal, és amikor a segélyek áramlása megindult Gázába, a fosztogatás esetei nagymértékben lecsökkentek. A WHO, a Világbetegségügyi Szervezet közölte, hogy a háború alatt egyetlen orvosi ellátmányukat sem lopták el. A Trump-kormányzat próbálja felépíteni a támogatást az új segélykezdeményezés mögött, különösen Trump jövő heti látogatása előtt a gazdag arab öböl országokba, amelyek segíthetnek a finanszírozásban. A nagykövet hangsúlyozta, hogy Izrael részt fog venni a szükséges biztonság megteremtésében, mivel ez egy háborús övezet, de nem fognak részt venni az élelmiszer elosztásában vagy annak Gázába juttatásában.

A frissen bejegyzett Gaza Humanitarian Foundation (GHF) tűnik a céljaik megvalósítására létrehozott szervezetnek. A BBC által látott 14 oldalas dokumentum megígéri, hogy négy elosztási pontot fognak létrehozni, ahol élelmet, vizet és higiéniai csomagokat osztanak ki kezdetben 1,2 millió ember számára, ami a lakosság kevesebb mint 60%-át jelenti. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a GHF „az emberiesség, a semlegesség, az elfogulatlanság és a függetlenség humanitárius elvei által irányított”.

A GHF igazgatóságának és tanácsadóinak tagjai között említik a World Central Kitchen korábbi vezérigazgatóját, valamint a volt amerikai ENSZ Élelmezési Világszervezetének vezetőjét, David Beasley-t is, bár az ő részvétele még nem megerősített. A segélymechanizmus pontos működéséről azonban nem közöltek részleteket. A gázai háborút a Hamasz által végrehajtott, Izrael déli területei ellen indított támadások váltották ki 2023. október 7-én, amelyek következtében körülbelül 1200 ember meghalt, és több mint 250 embert túszul ejtettek. A Hamasz által irányított egészségügyi minisztérium szerint Izrael katonai hadjárata már több mint 52 700 ember halálát okozta Gázában, jellemzően nők, gyerekek és idős emberek körében.

Izrael biztonsági kabinetje múlt vasárnap jóváhagyta a Hamasz ellen folytatott katonai offenzíva fokozását, amely magában foglalhatja a lakosság déli területekre történő kényszerített áthelyezését, a teljes terület határozatlan időre történő megszállását és a segélyek ellenőrzését. Ezt gyorsan széleskörű nemzetközi elítélés követte. Izrael szövetségesei hangsúlyozták, hogy a nemzetközi jog értelmében kötelesek biztosítani a humanitárius segélyek akadálytalan áthaladását. Az Egyesült Királyság Közel-Kelettel foglalkozó minisztere, Hamish Falconer a Parlamentben kifejtette, hogy az Egyesült Királyság kormánya súlyosan aggódik amiatt, hogy az izraeli bejelentések „veszélyes új szakaszba” vihetik a gázai háborút.

A segélyezés ügyében azt mondta: „Ahogy az ENSZ is megjegyezte, nehéz elképzelni, hogy ha megvalósul, az új izraeli terv a segélyek magáncégeken keresztüli szállítására hogyan lenne összhangban a humanitárius elvekkel, és hogyan tudná kielégíteni a szükségletek mértékét.” Az ENSZ különböző ügynökségei azt állítják, hogy jelenleg tonnányi készlet halmozódik fel a gázai határátkelők közelében, készen arra, hogy belépjen, ha Izrael ezt lehetővé tenné. A blokád megszüntetése nélkül a tömeges éhínség kockázata várhatóan nőni fog.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük